Gdańsk: radni dali zielone światło, mieszkańcy mogą stawiać własne ule!

Uchwałę przyjęto podczas sesji Rady Miasta. Ule mogą być stawiane na własnych działkach lub dachach budynków, a powstały miód można wykorzystywać do własnych potrzeb, tak Gdańsk dba o bioróżnorodność.

W wielu miastach można zaobserwować trend utrzymywania pszczół w przestrzeni miejskiej.To nie ekologiczna moda, ale działanie, które pozytywnie wpływa na bioróżnorodność i pozwala zwiększać populację zapylaczy. Bez pszczół nie mielibyśmy tyle owoców, ile potrzebujemy. Podobne uchwały obowiązują już m. in w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie oraz w Łodzi. Teraz do tego grona dołączył Gdańsk, którego mieszkańcy mogą zakładać własne ule.

Pasieki w Gdańsku można zakładać na terenie Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych oraz na terenach prywatnych zarówno na w przydomowych ogródkach, na działkach jak i na dachach. Gdańsk, podobnie jak inne miasta przyjął zasadę zachowania 10 m odległości zarówno od granicy działki jak i okien. Odległość tę można zmniejszyć po uzyskaniu zgody właścicieli działek sąsiednich oraz ustawieniu przegrody o wysokości 2 m wzdłuż granicy pasieki. Dodatkowo teren na którym zlokalizowane są ule musi być odgrodzony w sposób uniemożliwiający dostanie się osób postronnych.

Pszczoła miodna jest gatunkiem udomowionym, z łatwością adaptuje się do życia w warunkach miejskich. Wprowadzenie rodzin pszczelich do miast powoduje zwiększenie szans roślin na wytworzenie nasion i owoców, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie i polepszenie jakości bazy pokarmowej zwierząt, w szczególności ptaków. Ponadto, wprowadzenie pszczół w połączeniu z rozwijaniem łąk miejskich umożliwia tworzenie zróżnicowanej gatunkowo roślinności, która może pochłaniać cząstki pyłów, zmniejszając zanieczyszczenie powietrza.

gdańsk ule


Redakcja magazynu whiteMAD może pochwalić się swoją pasieką. Niedawno adoptowaliśmy 60 tysięcy pszczół. Nasz ul znajduje się na południu Mazowsza i na co dzień dogląda go zespół Roi Się. O tej niezwykłej pasiece i akcji z polskimi artystami, którzy wspierają rozwój populacji pszczół  przeczytacie w naszym artykule tutaj.

Czytaj więcej: Ekologia | Ciekawostki | Las | Rośliny | Zwierzęta

źródło: UM Gdańsk