Gigantyczny blok w Rosji. Ma prawie kilometr długości

Jego rozmiar imponuje, jednak czy mieszka się w nim przyjemnie? Gigantyczny blok zbudowano na przedmieściach Sankt-Petersburga. W najwyższym punkcie ma aż 25 kondygnacji. W ogromnym budynku powstało kilka tysięcy mieszkań.

Sankt-Petersburg to drugi co do wielkości ośrodek miejski w Rosji. W aglomeracji mieszka ponad pięć milionów osób, nic więc dziwnego, że nowe osiedla powstają tam jak grzyby po deszczu. Jedno z najnowszych powstało na przedmieściach Sank-Petersburga, w miejscowośći Kudrowo. Osiedle Novyj Okkervil (Новый Оккервиль) pomimo tego, że formalnie leży poza granicami Sankt-Petersburga to jest z nim infrastrukturalnie połączone. Deweloper chwali inwestycję zaznaczając, że w 15 minut można dojść do stacji metra “Dybenko”. Wystarczy pokonać odległość czterech przystanków metra, aby znaleźć się w centrum Sankt Petersburga.

Budowa kompleksu trwała kilka lat i zakończyła się w tym roku. Obiekt to w zasadzie jeden gigantyczny blok, którego łączna długość to 990 metrów. Olbrzym ma 35 klatek schodowych i w sumie 3708 mieszkań. W najwyższym punkcie ma aż 25 pięter. Całość stanowi swego rodzaju miasto w mieście.

W broszurze promocyjnej deweloper wymienia atuty inwestycji: monitoring wideo, ściany o grubości 66 cm, wysokość pomieszczeń 2,75 m oraz park oddalony o 150 metrów. Osiedle ma też swoją szkołę podstawową. Uczyć się w niej może 1600 uczniów. Szkoła dysponuje swoim basenem, czterema salami gimnastycznymi i zewnętrznym stadionem. Dodatkowo są tu 3 przedszkola. Deweloper zapomniał zwrócić uwagę na bolączki mieszkańców.


Budynek powstał na zewnętrznych granicach działki, chcąc zmieścić więcej mieszkań deweloper zdecydował się na ich budowę również wewnątrz kompleksu. Całość wygląda, jakby powstała poprzez doklejanie kolejnych modułów mieszkalnych. Ogromna wysokość konstrukcji i bliskość sąsiedniej zabudowy sprawiają, że mieszkańcy niższych kondygnacji nie mają dostępu do światła słonecznego. Mimo wielkości brakuje tu podziemnych miejsc parkingowych – samochody mieszkańców upchane są na niewielkim dziedzińcu. Trudno też o radość dzieci – powstał tu zaledwie jeden, średniej wielkości plac zabaw.

Imponujące zdjęcie osiedla wykonał fotograf Jewgienij Kolesnik, który na swoim Instagramie napisał: spośród niepodważalnych zalet szczęśliwi mieszkańcy bloku zwracają uwagę na dogodną infrastrukturę, pobliskie centrum handlowe, a co najważniejsze McDonald’s po drugiej stronie ulicy. Z minusó – Tinder zawiesza się, możesz kilka dni szukać miejsca by zaparkować samochód. Rozrywki – możesz oglądać sąsiadów, błąkać się w poszukiwaniu drzwi wejściowych i dostawać cudze jedzenie z dostawy.

Miejscowość Kudrowo zdaje się powielać błędy urbanistyczne i architektoniczne, które na Zachodzie znane były już dziesiątki lat temu. Powstała swego rodzaju “sypialnia” Sankt-Petersburga. W sąsiedztwie działa jedynie IKEA i centrum handlowe.

Ile kosztują mieszkania? Ich cena zależy od wielkości i usytuowania. Najtańsze są po około 4 miliony rubli (200 tys. zł), a najdroższe kosztują 21 milionów rubli (1,2 mln zł).

Czytaj też: Rosja | Blok | Osiedle | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

Tak deweloper promuje osiedle na wideo? Film trwa dwie minuty:

 

źródło zdjęć: www.newokkervile.ru