ARCHITEKTURA

Gmach Sądu Okręgowego w Warszawie. Monumentalny relikt przedwojennej stolicy.

Gmach Sądu Okręgowego w Warszawie, zwany niegdyś potocznie Sądami na Lesznie, podczas II wojny światowej był jednocześnie granicą i łącznikiem między dwoma światami. Stanowił on punkt styku pomiędzy gettem a tzw. stroną aryjską, umożliwiający spotkania przyjaciół i rodzin, szmuglerstwo oraz ucieczki.

Budowę gmachu sądów przy ówczesnej ulicy Leszno rozpoczęto w 1935 roku na miejscu wcześniejszego gmachu Urzędu Konsumpcyjnego. Budynek zaprojektował słynny architekt Bohdan Pniewski, a jego budowa trwała do 1939 roku. Był to wówczas największy budynek sądowy w całej Europie. Jest on przykładem połączenia monumentalnego klasycyzmu, modernizmu i funkcjonalizmu. Jego fasada jest tak imponująca, że w czasach, gdy ulica Leszno była wąska, można ją było oglądać jedynie po skosie.

Gmach Sądu Okręgowego w Warszawie, rok 1964. Autor: Lucjan Święcki.


Pierwotnie budynek miał być obrócony o 180 stopni, frontem w stronę ul. Ogrodowej, aby był lepiej doświetlony. Inwestor jednak uznał inaczej i Pniewski musiał zmienić swój projekt, m.in. dodając dziedzińce. Długość korytarzy w budynku liczy ok. 9 km. Bryła ma zróżnicowaną wysokość, od 6 do 8 kondygnacji w różnych jej częściach. Licowanemu piaskowcem frontowi nadano postać czterokondygnacyjnego bloku na podporach. Od frontu budynek zdobi zajmująca całą szerokość fasady inskrypcja: SPRAWIEDLIWOŚĆ JEST OSTOJĄ MOCY I TRWAŁOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ. Są to słowa Andrzeja Frycza Modrzewskiego i parafraza łacińskiej sentencji “Ulpiana Iustitia fundamentum regnorum est”.
Gmach mieści dziesiątki sal sądowych i pokoi dla sędziów oraz szereg reprezentacyjnych klatek schodowych. Hall wejściowy zbudowany został z marmuru kieleckiego, a każdym poziomie zaprojektowano inaczej uformowane biegi schodów. Architekturę sądu uzupełnia armatura oświetleniowa oraz elementy wyposażenia wnętrz utrzymane głównie w stylu art deco. W części sal sądowych zachowało się pierwotne wyposażenie w postaci kompletów mebli, boazerii, metalowych kutych kinkietów, żyrandoli czy tabliczek na drzwiach.

Wejście do gmachu w roku 1939 i 2022. Źródło: NAC.

Fasada od strony ul. Ogrodowej, rok 1941 i 2022.

Podczas okupacji niemieckiej w części budynku Niemcy urządzili szpital, a w reszcie nadal działał sąd, jednak pod nadzorem okupanta. Później budynek znalazł się na granicy getta – główne wejście od strony Leszna prowadziło do getta, a tylne od strony ulicy Ogrodowej na stronę aryjską, dzięki czemu możliwe były ucieczki oraz przemyt żywności, lekarstw i broni. To właśnie przez sądy osoby współpracujące z Żegotą, jak np. Irena Sendlerowa, wyprowadzały żydowskie dzieci w bezpieczne kryjówki. W czasie powstania warszawskiego Polacy obsadzili budynek ale szybko go opuścili. Został nieznacznie uszkodzony w wyniku działań wojennych, spalone były jedynie ostatnie piętra. Odbudowę przeprowadzono z niewielkimi zmianami w latach 1946 – 1949 według projektu jego autora, Bohdana Pniewskiego. Nie odtworzono wtedy m.in. czterech betonowych rózg liktorskich ustawionych przy głównym wejściu.

Gmach sądów w 1941 roku i obecnie. Na kamiennych schodach siedzą drobni sprzedawcy. Fot. W. Georg. Fotografia pochodzi ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie.

Okolice gmachu sądu w roku 1945 i 2021.

Gmach sądu obecnie znajduje się przy al. Solidarności pod numerem 127. Przed II wojną światową działkę tworzyły dwa adresy: od ul. Leszno 53/55 i od ul. Ogrodowej 12/14. Po II wojnie światowej aż do 1991 roku była to al. Świerczewskiego 127. Budynek został wybrany przez Muzeum Architektury we Frankfurcie nad Menem jako jeden z trzech, obok kościoła św. Rocha w Białymstoku i Domu Towarowego CDT, obiektów reprezentujących polską architekturę w publikacji “Architektura XX wieku”.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z polskimi zabytkami! To może Cię zainteresować: 

– MIEJSCE Z HISTORIĄ: PLAC ZBAWICIELA W WARSZAWIE
– KRÓL WARSZAWSKICH PRZEPRAW: MOST KSIĘCIA JÓZEFA PONIATOWSKIEGO

– NIEISTNIEJĄCE ZABYTKI: CZERWONY PAŁAC BRANICKICH W WARSZAWIE
– PERŁY PRZEDWOJENNEJ WARSZAWY: FILHARMONIA NARODOWA KIEDYŚ I DZIŚ

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Historia | Polska

Sąd w budowie.
Sąd w budowie.
Wejście do gmachu tuż po otwarciu.
Rok 1939.
Rok 1949.
Budowa Muranowa, w głębi budynek sądu.
Rok 1964.
Fasada od strony ul. Solidarności.
Biuro Obsługi Interesantów.
Korytarz z salami rozpraw.
Hol główny.
Dziedziniec wewnętrzny.
Wejście na jeden z dziedzińców.
Wnętrze dziedzińca.
Wejście główne do sądu.
Brama boczna.
Ściany jednego z dziedzińców.
Zachowane uchwyty na flagi od strony ul. Ogrodowej.
Fasada od strony ul. Ogrodowej.
Fasada od strony ul. Ogrodowej.
Fasada od strony ul. Ogrodowej.
Klatka schodowa.
Fasada od strony ul. Solidarności.
Fasada od strony ul. Solidarności.
Fasada od strony ul. Solidarności.
Fasada od strony ul. Solidarności.
Jeden z symboli sprawiedliwości – Temida z opaską na oczach – na fasadzie gmachu (dziedziniec wewnętrzny).

Temat: Gmach Sądu Okręgowego w Warszawie. Monumentalny relikt przedwojennej stolicy.

Źródła: warszawa.fandom.com, iwaw.pl, NAC, mapa.um.warszawa.pl, fotopolska.eu, domena publiczna

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej