IGRAM

Gra światłem. Poznajcie nowe chorwackie lampy IGRAM

Oszczędna, wręcz ascetyczna forma i bogactwo walorów praktycznych – oto IGRAM, nowa linia oświetlenia sygnowana przez markę Grupa, projektantów znanych kolekcji lamp Baluna i Arigato. 

Igram w języku chorwackim znaczy ‘gram’, ‘bawię się’. Projektanci z Grupy, nadając taką nazwę nowej linii lamp, zasygnalizowali swój stosunek do wzornictwa, które powinno przynosić radość, upiększać świat, czynić życie przyjemniejszym. Jest to jednak zabawa „na poważnie” – w projektach Grupy niezwykle istotna jest użyteczność. Przedmiot musi być przede wszystkim funkcjonalny.

Stal, fornir, ceramika 

W serii IGRAM znajdziemy trzy wzory: kinkiet oraz dwa rodzaje lamp stojących połączonych ze stolikami. Te ostatnie różnią się rodzajem blatu – może być on wykonany z naturalnego forniru dębowego, barwionego na czarno, albo ze szkliwionej ceramiki (również w kolorze czarnym). Sama lampa ma bardzo prostą konstrukcję: stalowy szkielet, pomalowany proszkowo na odcień głębokiej, matowej czerni, i aluminiowe klosze (w tym samym kolorze) – dwa w przypadku kinkietu, jeden w „zestawie” ze stolikiem. Oszczędna forma kryje jednak w sobie nowoczesne rozwiązania, które czynią z lamp IGRAM przykłady praktycznego i uniwersalnego oświetlenia.

Przejmij rządy nad światłem! 

Poziome ramię oraz klosze można obracać o 180 stopni. Każdy klosz ma dyfuzor z opalizowanego szkła akrylowego, który łagodzi blask. W stopniowaniu jasności pomoże nam też ściemniacz, zintegrowany z włącznikiem znajdującym się w górnej części poziomego ramienia lampy. Wszystkie te właściwości „igramów” pozwalają użytkownikowi decydować o ukierunkowaniu i natężeniu światła, a same lampy wykorzystywać zarówno do mocniejszego oświetlenia miejsca pracy, jak i stworzenia romantycznego nastroju w kąciku wypoczynkowym; odpowiednie ustawienie ramion kinkietu czyni z jego kloszy praktyczne spotlighty.

IGRAM


Elegancka asceza

Jak zaaranżować lampy IGRAM? Ich kolejną zaletą jest to, że „odnajdą się” w naprawdę wielu wnętrzach i stylach. Mogą oświetlać biurko, sofę w zacisznym kącie salonu, łóżko w sypialni. Wersję ze stolikiem nietrudno wyobrazić sobie w hotelowym lobby lub pokoju. Graficzny układ stalowych ramion oraz ich ascetyczna barwa świetnie pasują do aranżacji nowoczesnych, w tym  industrialnych; mogą też jednak dobrze zgrać się z oszczędną stylistyką skandynawską albo nawet z wyważoną wersją glamour. Wielbicieli sztuki Japonii na pewno zachwyci delikatny rysunek czarnych linii; miłośnicy wzornictwa Bauhausu wzruszą się prostą formą, przyporządkowaną praktycznym walorom projektu. Bo IGRAM to zabawa dla wszystkich. Zabawa przyjemna i pożyteczna.

Pufa Design to czołowy sklep internetowy (www.pufadesign.pl) i kołobrzeski showroom z wzornictwem polskim i skandynawskim. Dystrybutor marki Grupa na Polskę.

Czytaj więcej: Lampa | Meble | Ciekawostki | Pufa Design

źródło: Pufa Design