Hotel Polonia Palace w Warszawie

Hotel Polonia Palace w Warszawie – symbol przedwojennego luksusu

Przedwojenna Warszawa była pełna przeróżnej klasy hoteli. Do najbardziej luksusowych zaliczały się: Bristol, Europejski oraz Polonia Palace. Wszystkie trzy przetrwały zawieruchę II wojny światowej w dość dobrym stanie i do dziś kontynuują swoją tradycję. Budynki były i są do dziś symbolami blichtru i stylu przedwojennej Warszawy, bowiem w każdym z nich nadal prowadzi się cztero lub pięciogwiazdkową działalność hotelową. Luksusowe wnętrza, długa i bogata historia oraz duch tamtej epoki wciąż przyciągają gości. Najmłodszy spośród czołowej trójki, Hotel Polonia Palace w Warszawie jest dziś jednym z głównych symboli luksusu przedwojennej stolicy.

Należący do najstarszych w stolicy Hotel Polonia Palace zainaugurował działalność 14 lipca 1913 roku. Hrabia Konstanty Przezdziecki zainwestował w obiekt ponad milion rubli a potem zarządzał nim do 1939 roku. Jego nazwa nie została wybrana przypadkowo – Polska była ówcześnie pod zaborami, więc tak silny akcent patriotyczny w sercu stolicy kraju pełnił rolę „ku pokrzepieniu serc”.

Hotel Polonia Palace w Warszawie – symbol przedwojennego luksusu, tutaj w latach 30. XX w.


 

Projekt hotelu wyszedł z pracowni dwóch architektów: Józefa Holewińskiego i Juliusza Nagórskiego. Po wiedeńskim, secesyjnym Bristolu był to pierwszy budynek w Warszawie inspirowany Paryżem – począwszy od charakterystycznego, mansardowego dachu, po ludwikowskie meble we francuskiej restauracji. Poza tym hotel oferował gościom takie nowości, jak ciepła i zimna woda oraz telefon we wszystkich 160 pokojach – choć tylko sześć apartamentów miało własne łazienki. Poza tym nowinkami w hotelu były: centralne ogrzewanie obejmujące też garaże, biurka z maszynami do pisania, ogniotrwały sejf i serwis auto-omnibusowy dowożący gości na wszystkie dworce. Na gości czekały ponadto: „kawiarnia z salonem damskim, fryzjerskie salony dla pań i panów, perfumerja z najmodniejszymi specyfikami, skład win wyborowych z piwnic własnych hotelów Europejskiego i Polonia oraz pralnia pośpieszna bez użycia chlorku”. Wyposażenie hotelu sprowadzono z zagranicy.

Karty z hotelowymi wnętrzami pochodzą ze zbiorów Hotelu Polonia Palace w Warszawie. Powstały najprawdopodobniej w latach 20. XX w.

Sala Restauracyjna, obecnie Ludwikowska

Wejście do dawnej Sali Balowej i Bankietowej

Dawna Sala Balowa i Bankietowa



Dawna kawiarnia, obecnie restauracja

Hall hotelowy ze schodami



Hotel Polonia Palace w Warszawie Hotel Polonia Palace w Warszawie Hotel Polonia Palace w Warszawie Hotel Polonia Palace w Warszawie Hotel Polonia Palace w Warszawie Hotel Polonia Palace w Warszawie Hotel Polonia Palace w Warszawie

Hotel Polonia Palace w Warszawie

W 1924 roku dobudowano nową salę dancingową – powiększoną jeszcze na rok przed wojną. Jednak najbardziej eleganckim pomieszczeniem pozostała, istniejąca od początku, sala balowa zdobiona marmurowymi kominkami. W niej właśnie odbywały się rauty i przyjęcia dla najznamienitszych gości. Mieli do Polonii najbliżej, gdyż Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej znajdował się dosłownie naprzeciwko.

Za fasadą jednego z trzech największych hoteli w Warszawie kryła się, inspirowana paryskimi lokalami, restauracja Palais-Dancing, którą szybko okrzyknięto jednym z najciekawszych i najmodniejszych miejsc w mieście. Odwiedzali ją aktorzy, piosenkarze, artyści, pisarze oraz politycy. W 1924 roku w Polonia Palace odbył się bal autorów dramatycznych z udziałem m.in.  Jana Lechonia, Stefana Żeromskiego, Kornela Makuszyńskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Elitarne bankiety organizowane w hotelu zaszczycał koncertami słynny tenor i aktor Jan Kiepura. Aż do wybuchu II wojny światowej działał w hotelu Polski Klub Artystyczny, organizujący wiele prestiżowych wydarzeń. Najsłynniejszym była wystawa prac awangardzisty polskiego pochodzenia – Kazimierza Malewicza (1927 rok), która okazała się być jedyną zrealizowaną w Polsce. W 1929 roku w Hotelu Polonia Palace wybrano również pierwszą w historii konkursu Miss Polonia – Władysławę Kostakównę.

Obiad wydany przez Polskie Towarzystwo Literackie z okazji jubileuszu pracy pisarskiej Wacława Sieroszewskiego w salach Hotelu Polonia. Widoczni m.in.: marszałek Józef Piłsudski (siedzi w środku), Wacław Sieroszewski (siedzi po prawej stronie marszałka), pułkownik Józef Kordian Zamorski (stoi koło marszałka, z bródką), generał Gustaw Orlicz-Dreszer (stoi za Sieroszewskim), Julian Tuwim, Jan Lechoń (stoi z tyłu w okularach), Stefania Zahorska (stoi piąta z prawej), Wacław Grubiński i inni.

“Restaurator i Hotelarz Polski” nr 9/1927

Hotel Polonia Palace w Warszawie

W czasie wojny hotel zajęli Niemcy. W Polonii stacjonowali niemieccy oficerowie, zaś w powstaniu warszawskim hotel pełnił rolę szpitala i bazy zaopatrzeniowej dla powstańców i ludności walczącej stolicy, która korzystała z jego dobrze zaopatrzonych magazynów żywności.

Personel, wywieziony wcześniej do obozu przejściowego w Pruszkowie, wrócił do miasta i zabezpieczył budynek, który jako jeden z niewielu w tej części miasta przetrwał w bardzo dobrym stanie. Wznowił działalność jako pierwszy hotel w Warszawie 26 kwietnia 1945 roku. W nim we wrześniu zatrzymał się generał Dwight Eisenhower, witany przez tysiące rozentuzjazmowanych warszawiaków. Przez pierwsze lata powojenne rezydowały w Polonii ambasady i konsulaty obcych państw oraz korespondenci zagraniczni.
W 1965 roku, na miejscu zniszczonych podczas II wojny światowej kamienic, do Polonii dobudowano nową bryłę hotelu Metropol, łącząc oba obiekty w jeden organizm.

Hotel Polonia Palace w latach 30. XX w. i w 2020 r.

Przed hotelem, lata okupacji i współcześnie.

Aleje Jerozolimskie, pocz. lat 40. XX w. i obecnie.

Po wojnie planowano kapitalny remont Polonii, który miał obejmować m.in. skucie oryginalnych sztukaterii, zastąpienie marmurów lastriko i inne zmiany, wraz z całkowitą modernizacją Sali Ludwikowskiej. Zmieniono jednak plany i udało się ocalić przedwojenny charakter hotelu. W odnowionych salach urządzano kongresy techników, hutników, związków zawodowych, targi książki i szereg innych prestiżowych spotkań i wydarzeń. Od 1974 roku hotel, wraz z sąsiednim Metropolem, znalazł się pod zarządem powołanego przez prezydenta miasta Warszawskiego Przedsiębiorstwa Turystycznego „Syrena”. Nazwa spółki zarządzającej dziś zarówno hotelem Polonia, jak Metropol i MDM, Hotele Warszawskie Syrena nawiązuje do tamtej tradycji.

Lata 1974-1975, hotele: Forum, Metropol i Polonia. Pocztówka KAW

W 2004 i 2010 roku zostały przeprowadzone remonty. Aby zachować historyczny wygląd w Hotelu Polonia Palace odrestaurowano większość elementów, ale wprowadzono też ciekawe rozwiązania, dzięki którym hotel zaoferował swoim gościom jeszcze więcej udogodnień i przestrzeni – np. przestronne lobby hotelowe stworzone w miejscu dawnego podwórka.

Zdjęcia lobby przed/po pochodzą z https://www.instagram.com/polonia_palace_hotel/

Hotel Polonia Palace w Warszawie Hotel Polonia Palace w Warszawie
Obecnie hotel oferuje swoim gościom 206 eleganckich pokoi oraz 10 sal konferencyjnych i bankietowych, w których odbywają się liczne eventy biznesowe, wydarzenia lifestylowe, gale czy konferencje i prasowe. Do dyspozycji gości są również elegancka Restauracja Polonia i przestronny Lobby Bar z widokiem na centrum Warszawy, w których podawane są wyśmienite dania kuchni polskiej i międzynarodowej. Hotel odwiedzany jest przez tysiące turystów z kraju i ze świata, mieszkają w nim także znani politycy i artyści.

Hotel Polonia Palace w Warszawie – symbol przedwojennego luksusu, to przykład udanego połączenia tradycji i nowoczesności. Łącząc historię ze współczesnymi wyzwaniami napisano właśnie kolejny rozdział w jego ponad stuletniej działalności. 4 października 2018 roku na parterze hotelu oficjalnie otwarto nową przestrzeń eventową – Salę Ludwikowska Lounge. Ślady historii w niezwykłej Sali Ludwikowskiej oraz w Apartamencie Angielskim, a z drugiej strony nowoczesne wnętrza nowej powierzchni Ludwikowska Lounge, na pewno jeszcze nieraz staną się tłem dla wydarzeń i spotkań, które za wiele lat będą wspominali kolejni goście Hotelu Polonia Palace.

Składam serdecznie podziękowania managementowi Hotelu Polonia Palace w Warszawie za udostępnienie wnętrz i bogatych zbiorów. Bez Państwa pomocy i uprzejmości mój artykuł byłby dużo uboższy.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z polskimi zabytkami! To może Cię zainteresować:

– KRÓL WARSZAWSKICH PRZEPRAW: MOST KSIĘCIA JÓZEFA PONIATOWSKIEGO
– MIEJSCE Z HISTORIĄ: PLAC ZBAWICIELA W WARSZAWIE
– PERŁY PRZEDWOJENNEJ WARSZAWY: FILHARMONIA NARODOWA KIEDYŚ I DZIŚ

Czytaj też: Historia | Zabytek | Warszawa

 

Temat: Hotel Polonia Palace w Warszawie – symbol przedwojennego luksusu

Źródła: poloniapalace.com, historia.org.pl, culture.pl, NAC,  fotopolska.eu, domena publiczna