DESIGN

Interwencje polskiej policji na słynnych obrazach. Jarek Kubicki przerobił dzieła sztuki

32nd day of Quarantine to projekt, którego twórcą jest Jarek Kubicki – artysta i fotograf, absolwent Liceum Plastycznego w Gdyni i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor umieścił na znanych obrazach sylwetki polskich policjantów, którzy podejmują interwencje wobec zwykłych obywateli. To nawiązanie do obecnie panującej sytuacji w Polsce.

Jarek Kubicki od samego początku pandemii zastanawiał się, w jaki sposób może opisać to, co się dzieje, korzystając z dostępnych mu środków wyrazu. W ciągu ostatnich dni w mediach tradycyjnych oraz społecznościowych pojawiają się informacje o działaniach policji, które wyglądają na zwykłe nadużycie prawa. Działania te związane są z panującą kwarantanną – ludzie karani są za jazdę na rowerze, bieganie, nawet jeśli sport uprawiają w pojedynkę i z dala od terenów zamieszkałych.

To sprowokowało mnie do stworzenia serii 32nd day of Quarantine, która odniesie się do tej sytuacji w sposób lekki, bazujący na znanych powszechnie dziełach sztuki a jednocześnie pozwoli skanalizować społeczną frustrację. Bo nie mam wątpliwości, że podzielam tu odczucia dużej części społeczeństwa: poczucie zagubienia w mętnych przepisach, zupełnie sprzeczne ze sobą wytyczne (od zgody na aktywność fizyczną, którą możemy przeczytać na rządowej stronie o zasadach kwarantanny do gigantycznych mandatów wypisywanych tym, którzy te informacje wzięli na serio) i wrażenie, że ta sytuacja jest wykorzystana przez służby do nabicia sobie statystyk. Do tego można odnieść wrażenie, że wyłapywanie pojedynczych rowerzystów i biegaczy to jedyne, w czym nasze Państwo jest dziś naprawdę skuteczne – tłumaczy autor serii obrazów.

Sytuacja, w której znalazło się kilka miliardów ludzi na świecie jest wyjątkowa. Miliony tracą poczucie bezpieczeństwa, boją się o swoje zdrowie i ekonomiczną przyszłość. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą inni, rodzina, znajomi, sąsiedzi, często też osoby, których wcześniej nie znaliśmy. Miasta opustoszały, a przebywanie w zamknięciu jest z każdym dniem trudniejsze. Cała nasza aktywność przeniosła się do mieszkań, a komunikacja z bliskimi odbywa się wyłącznie przez rozmowy przez telefon lub internet.

Wygląda trochę, jakby świat wirtualny zamienił się miejscami z tym realnym: mamy puste miasta i pełne chat-roomy, relacje dokonują się przez sieć i tam też, moim zdaniem, powinna być teraz sztuka – mówi Jarek Kubicki.

W przygotowanej przez niego serii można znaleźć sylwetki polskich policjantów, które naniesione zostały na obrazy między innymi Aleksandra Gierymskiego, Edvarda Muncha, Edwarda Hoppera i Paula Fishera. Dzięki temu autor doskonale oddał emocje, które towarzyszą obecnie wielu Polakom.

Więcej prac Jarka Kubickiego znajdziecie na jego oficjalnej stronie tutaj.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Sztuka | Kultura

źródło: Jarek Kubicki

View Comments

Recent Posts

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

6 maja 2024

Stroje kąpielowe na wakacje. Jak wybrać odpowiedni model?

Zbliża się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. Stroje kąpielowe są wtedy niezbędnym elementem…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej