Jak nie marnować żywności? Biedronka odkupi 156 ton warzyw uszkodzonych gradobiciem

Decyzję ogłoszono w poniedziałek 7 czerwca. To efekt gradobicia, które w sobotę dotknęło rolników na terenie Małopolski. Sieć Biedronka zapowiedziała, że odkupi 156 ton kapusty, która następnie trafi do sklepów.

Decyzja Biedronki to pozytywny przykład. Wcześniej warzywa i owoce, których wygląd odbiegał od przyjętej normy były poddawane utylizacji. W dobie zmieniającego się klimatu podobnych kataklizmów w przyszłości może być więcej, dlatego krok, który podjęła sieć Biedronka powinien być wzorem do naśladowania.

W wyniku sobotniego gradobicia na terenie Małopolski ucierpiały lokalne uprawy warzyw. Biedronka zdecydowała, że odkupi od rolników z rejonu podkrakowskiej gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, najbardziej dotkniętej żywiołem 156 ton kapusty i zaoferuje ją klientom.

Kapusta uprawiana w tym regionie, mimo gradobicia, jest pełnowartościowa i bez żadnych ograniczeń może być składnikiem smacznych potraw przyrządzanych w naszych domach. W wyniku gradu jej zewnętrzne liście zostały lekko uszkodzone. Nie pogarsza to w żaden sposób jej walorów smakowych ani odżywczych ponieważ zewnętrzne liście i tak zwykle usuwa się już po zakupie kapusty.

Odkupimy aż 120 tys. sztuk kapusty od lokalnych rolników z miejscowości Wawrzeńczyce, Złotniki, Rudno Dolne, Stręgoborzyce, Łaganów, Karwin, Żębocin, Grębocin, Rudno Górne, Dobranowice. Tam straty po gradzie są największe, a naszą akcją chcemy je jak najbardziej zminimalizować – zapowiedział Marcel Rogacewicz, menedżer ds. zakupów w sieci Biedronka.


Kapustę po gradobiciu w regionie gminy Igołomia-Wawrzeńczyce będzie można znaleźć od czwartku 10 czerwca br. w wybranych sklepach sieci Biedronka m.in. w Warszawie oraz okolicy i w województwach lubuskim, dolnośląskim, śląskim, małopolskim, wielkopolskie, łódzkim oraz lubelskim.

Kapusta jest jednym z najpopularniejszych warzyw wybieranych przez klientów sieci Biedronka. W ubiegłym roku sieć sprzedała 40 tys. ton różnych rodzajów kapusty, od białej i młodej po czerwoną oraz pekińską.

PS więcej o działaniach proekologicznych podejmowanych w Polsce przeczytacie klikając TUTAJ.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Recykling | whiteMAD na Instagramie

źródło: Biedronka

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły