ARCHITEKTURA

​Jak oddzielić kuchnię od salonu? 4 funkcjonalne rozwiązania

Aranżacja wnętrz to rodzaj sztuki. Często nawet niewielka, umiejętnie zaplanowana zmiana powoduje całkowicie inny wizualny odbiór przestrzeni. Dziś sprawdzimy, jak w pomysłowy sposób wykorzystać aranżacyjne triki do oddzielenia kuchni od salonu. Jeżeli planujesz salon połączony z kuchnią, zapraszamy do lektury.

Salon z kuchnią – dlaczego warto oddzielić te dwie strefy?

Łączenie kuchni z salonem w jedną przestrzeń to dziś standard w nowoczesnym budownictwie. W nowych projektach coraz rzadziej spotkasz kuchnie zamknięte w odrębnym pomieszczeniu. Rozwiązanie to z pewnością ma wiele zalet – tworzy wrażenie większej przestrzeni, a także ułatwia komunikację. Jednak mimo licznych plusów, otwarte wnętrza mają także pewne mankamenty, o których warto pamiętać. Połączona kuchnia i salon bywają bowiem dość chaotyczne i rozpraszające. Ciężko się skupić czy odpocząć, gdy w tle słychać odgłosy gotowania i sprzątania. Decyzja o przynajmniej symbolicznym, wizualnych oddzieleniu tych dwóch stref pomoże Ci zorganizować przestrzeń i stworzyć harmonijną aranżację kuchni z salonem. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, na to, jak niskim kosztem i niewielkim nakładem pracy oddzielić kuchnię od salonu.

Kuchenna wyspa, barek lub stół

Jedną z najprostszych i funkcjonalnych metod wydzielenia kuchni od salonu jest postawienie między tymi pomieszczeniami wyspy kuchennej, lady barowej lub stołu jadalnianego. Tego typu elementy zabudowy świetnie spełniają funkcję swoistej granicy, która w naturalny sposób oddziela strefę wypoczynku od części roboczej. Tak powstaje strefa jadalniana, która posłuży domownikom jako miejsce codziennych spotkań.

Konkretna aranżacja takiej granicy między kuchnią i salonem zależy od metrażu, układu i stylu danej aranżacji. Oczywiście takie stałe elementy jak kuchenna wyspa czy barek najlepiej zaplanować na etapie urządzania, czy remontu kuchni. Stół z krzesłami daje tu nieco większe pole manewru. Pamiętaj też ze stworzona w ten sposób granica między kuchnią i salonem, nie może blokować naturalnej komunikacji. Elementy te zaplanuj tak, aby możliwe było wygodne przechodzenie pomiędzy obiema strefami.

Oddzielenie kuchni od salonu meblami – wykorzystaj komodę, regał lub sofę

Prosty i niewymagający inwazyjnych prac wykończeniowych sposób na podział przestrzeni polega na wykorzystaniu w tym celu mebli. Idealnie w tej roli sprawdzi się komoda, szafka RTV czy też otwarty z obu stron regał. Takie meble wizualnie nie odcinają przestrzeni, ale w naturalny sposób wytyczną szlaki komunikacyjne między kuchnią i salonem i oddzielą te dwie strefy. Podobną funkcję spełni sofa czy narożnik ustawiony plecami do strefy kuchennej.

Jeżeli chcesz pójść o krok dalej i stworzyć wyższą barierę między kuchnią i salonem, wykorzystaj wysoki regał, kredens czy nawet szafy. Różnego rodzaju szafy do salonu i nie tylko znajdziesz na: https://komfort.pl/k/szafy. Plecy szafy możesz zabudować np. panelami ściennymi czy lamelami na płycie. Dzięki temu szafa spełni funkcję zbliżoną do ścianki działowej. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku wnętrz o małym metrażu. Na niewielkiej przestrzeni duży mebel między salonem i kuchnią skutecznie przytłoczy całą aranżację i wprowadzi do niej niepotrzebny chaos.

Ścianka z lameli – modny sposób na oddzielenie salonu od kuchni

Wizualnie lekką i stosunkowo łatwą w montażu barierę między kuchnią i salonem stworzysz także z drewnianych lub drewnopodobnych lameli. Ażurowa ściana z lameli nie zakłóca przestrzeni, a jednocześnie pozwala wydzielić poszczególne strefy funkcjonalne. Konstrukcje z lameli doskonale komponują się wieloma nowoczesnymi aranżacjami wnętrz. Ścianka z lameli w jasnych kolorach naturalnego drewna odnajdzie się w salonie, boho, skandynawskim, loftowym czy industrialnym. Z kolei w aranżacji glamour czy salonie retro strzałem w dziesiątkę są lamele czarno-białe.

Podział przestrzeni za pomocą kolorów i faktur

Kolory i faktury to subtelne, ale bardzo skuteczne narzędzia w rękach każdego projektanta wnętrz. Jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości stworzenia fizycznej bariery oddzielającej kuchnię od salonu, alternatywą jest zastosowanie różnych powierzchni, kolorów i faktur w tych dwóch strefach. Najpopularniejszym rozwiązaniem z tej kategorii jest zastosowanie dwóch rodzajów podłóg w kuchni i salonie. Standard to np. płytki w kuchni i panele lub deski w salonie. To tylko jedna z kilku dostępnych tu opcji. Dwa różne kolory ścian także optycznie podkreślą granicę stref. W większości przypadków nie zalecamy jednak tworzenia zbyt silnego kontrastu. W salonie połączonym z kuchnią warto zachować harmonię i spójność obu stref.

Artykuł sponsorowany

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej