ARCHITEKTURA

Jak pracują architekci? Zaglądamy do biura Franta Group

Choć na co dzień sami projektują architekturę, to wykonanie projektu wnętrza biura powierzyli innej pracowni. Zadania podjęła się Olga Kurek z AMOK Architecture. Biuro pracowni Franta Group jest nowoczesne, a aranżacja sprzyja skupieniu.

Projekt wnętrza biura Franta Group powstał z wykorzystaniem prostych metod i surowych materiałów. Najprościej wnętrze można porównać do wielkiego czarnego pudełka, które ustawione zostało w liczącą 270 m kw. powierzchni przestrzeń. Dzięki temu zabiegowi biuro zostało podzielone funkcjonalnie na cztery strefy: wejściową, kreatywną, biurowo-konferencyjną oraz strefę open-space.

Zaprojektowany w centrum box ukrywa wszystkie funkcje pomocnicze biura takie jak kuchnię z szatnią, magazyn próbek i ploternię. Warto zauważyć, że oprócz pudełka w części centralnej biura praktycznie nie ma ścianek stałych, a mimo to strefy funkcjonalne są jasno wydzielone.

Bardzo ważnym zagadnieniem ze względu na wielkość strefy open-space była akustyka. Chcąc zapewnić maksymalny komfort pracy został zastosowano wiele rozwiązań niwelujących pogłos. Pierwszym z nich jest okładzina z palonego drewna. Ten materiał elewacyjny używany jest często do wykończenia zewnętrznego domów. W tym przypadku świetnie sprawdził się we wnętrzu jako materiał dekoracyjny o właściwościach poprawiających akustykę pomieszczenia.

Ponieważ w całości biura został zachowany oryginalny strop betonowy o loftowym charakterze, zaprojektowane zostały szyte na miarę panele akustyczne.

We wnętrzu nie zabrakło sztuki. Do projektu zaproszono młodą polską graficzkę Adę Jarzębowską i poproszono ją, by stworzyła grafikę przedstawiającą dwa projekty pracowni Franta Group. Została ona zaimplementowana do wnętrza w formie tapety, która znajduję się w strefie recepcji i płynnie przenika do małej sali konferencyjnej.

_

O autorce projektu:

Olga Kurek – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a w późniejszym czasie  Paryskiej Sorbony gdzie otrzymała tytuł magistra historii sztuki pierwszego stopnia. Podczas studiów architektonicznych spędziła semestr w Paryżu na Ecole nationale supérieure d’architecture de Paris-Belleville (Ensa-PB) Od 2009 roku przez osiem lat mieszkała w Paryżu gdzie zdobyła doświadczenie w tamtejszych pracowniach architektury i architektury wnętrz oraz otrzymała francuskie uprawnienia budowlane. Od 2016 roku prowadzi autorską pracownie projektowania wnętrz Amok Architecture działającą w Katowicach oraz Paryżu. Wraz z Atelier d’Architecture Sepia zaprojektowała wnętrza Akademii Tenisa Rafaela Nadala w Kuwejcie otwartej w 2020 roku.

projekt: AMOK Architecture

zdjęcia: Hanna Połczyńska / kroniki

Czytaj też: Biuro | Wnętrza | Katowice | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej