fot. Joee, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Jaki los czeka budynek ZETO we Wrocławiu? Wystawiono go na sprzedaż

Miasto Wrocław informuje, że firma ZETO jest w stanie likwidacji i chce sprzedać swój budynek we Wrocławiu. Modernistyczny gmach znajduje się przy ulicy Ofiar Oświęcimskich i na początku 2022 roku został wpisany do rejestru zabytków. Ten stan może utrudnić sprzedaż, jednak nabywca powinien mieć świadomość, z jak cennym obiektem architektury modernizmu ma do czynienia.

Gmach jest ciekawym przykładem modernizmu we Wrocławiu. Budynek ZETO (Zakłady Elektronicznych Technik Obliczeniowych) zaprojektowany został przez Annę i Jerzego Tarnawskich. Architekci zaprojektowali trzykondygnacyjny budynek na planie prostokąta z kwadratowym patio i prześwitem od południowej strony. Jego charakterystycznym elementem jest elewacja z pasów szkła i czarno-białej ceramiki, które nadają mu abstrakcyjnego charakteru.

W latach 70. był to jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce. Sale dla komputerów były klimatyzowane. W tym celu zbudowano system rozsuwanych podłóg i podwieszanych sufitów. Wewnątrz wiele ścian można było łatwo zdemontować aranżując przestrzeń na nowo. W ten sposób architekci chcieli przystosować budynek do szybkich zmian – w przyszłości komputery mogły potrzebować innych przestrzeni niż w latach 70. Nad projektem wnętrza z architektami współpracował Józef Chierowski, którego fotele stały się elementem wystroju.

Oficjalnie budowa ZETO zakończyła się w 1969 roku. W 1970 roku małżeństwo architektów zdobyło Nagrodę Wrocławia w dziedzinie architektury, a w 1971 roku budynek ZETO wygrał plebiscyt “Słowa Polskiego” na najlepszy budynek użyteczności publicznej.


Informacja o likwidacji firmy znalazła się w bazie Krajowego Rejestru Sądowego. Władze wrocławskiego ZETO publicznie nie ogłosiły warunków sprzedaży budynku oraz ceny, jakiej oczekują od nabywcy. Sporej wielkości działka jest atrakcyjnie położona w centrum Wrocławia. Działka dysponuje dojazdem z dwóch stron.

Działka może być atrakcyjna dla deweloperów, jednak wpis budynku do rejestru zabytków wyklucza możliwość wyburzenia modernistycznego gmachu.

Budynek ZETO został wpisany do rejestru zabytków, a to nakłada zobowiązania na jego właściciela. Powinien on zapewnić jego utrzymanie w jak najlepszym stanie. Nie ma możliwości przebudowy, która zmieniłaby charakter budynku – powiedziała Magdalena Wankowska, Miejska Konserwator Zabytków.

To znaczy, że nowy właściciel będzie musiał wyremontować budynek, a wszystkie prace muszą być uzgodnione z konserwatorem zabytków.

źródło: UM Wrocław

Czytaj też: Zabytek | Wrocław | Modernizm | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie