ARCHITEKTURA

Jest jak stodoła. Dom na stoku w Bieszczadach

Architekci osadzili go w malowniczym otoczeniu zielonych wzgórz nad Soliną. Dom na stoku w Bieszczadach ma 194 m kw. powierzchni i zaprojektowany został jako idealne miejsce do wypoczynku. Projekt pracowni MEEKO Architekci dowodzi, że nowoczesną przestrzeń można osiągnąć sięgając do tradycyjnej architektury regionu.

Budynek zaprojektowany został w formie wydłużonej czarnej stodoły. Zastany kontekst charakteryzuje się dużą różnorodnością przyrody od przepięknych łąk i torfowisk zaczynając, przez bujne lasy aż po zbiorniki wodne, w tym jeden z największych sztucznych zbiorników jakim jest – Zalew Soliński. Przedmiotowa stodoła jest zlokalizowana na malowniczej polanie w otoczeniu ściany lasu. Zaproponowane otwarcia bryły oraz lokalizacja w terenie, pozwalają na kontakt mieszkańców z otaczającą przyrodą i sprzyjają wypoczynkowi. Ponadczasowy design i forma archetypowej stodoły harmonijnie wpisują budynek w urokliwy krajobraz Bieszczad.

Forma zabudowy opiera się na jednej wydłużonej bryle przykrytej dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 35 stopni. Pod jednym dachem zostały ulokowane dwa programy tj. mieszkalny i techniczno-garażowy, które oddzielają się strukturą wykończenia elewacji.

Pomiędzy tymi strefami znajduje się sień w postaci otwarcia widokowego na krajobraz, sień znajduje się pod dachem i prowadzi do wejścia głównego. Strefa wejściowa jest podkreślona wnęką w podcieniu budynku. W dalszej części przyziemia budynek jest wyposażony w dodatkowe powierzchnie tarasowe otwierające się na otoczenie, które od strony stoku są nadwieszone i lewitują nad ziemią. Na przedłużenie salonu znajduje się zadaszona przestrzeń tarasu zewnętrznego, który wchodzi w krajobraz i przedłuża przestrzeń funkcjonalną części dziennej. Dodatkowo głęboki okap dachu po całym obwodzie tworzy naturalne zadaszenie i umożliwia obejście budynku z każdej strony – opisują MEEKO Architekci.

Dom na stoku uwzględnia wszystkie potrzeby inwestora. Część techniczno-garażowa została zlokalizowana od strony dojazd do budynku, gdzie oprócz wiaty na dwa samochody znajduje się pomieszczenie gospodarcze oraz pomieszczenie na pompy ciepła schowane w niszy w ścianie zewnętrznej. W części mieszkalnej jest zlokalizowana strefa wejściowa z garderobą, komunikacja, sypialnie wraz z łazienkami oraz przestronna część dzienna składająca się z otwartej kuchni połączonej z jadalnią i salonem. Część dzienna jest przestrzenią, która ma podwyższoną wysokość do kalenicy dachu. Ponadto salon otwiera się na malowniczy widok na las dzięki zaprojektowanej przeszklonej ścianie szczytowej w systemie szklenia strukturalnego na konstrukcji aluminiowej. Atutem jest wydłużony dach, który zacienia wielkie przeszklenie w upalne dni.

Na piętrze architekci zaprojektowali pokój wypoczynkowy przeznaczony rozrywce. Można tu grać lub oddać się lekturze. Antresola wypoczynkowa jest otwarta na część salonu i jadalni. Z tej części budynku można też podziwiać bieszczadzki krajobraz dzięki dużemu przeszkleniu w ścianie szczytowej.

Dom zyskał oryginalny charakter dzięki konsekwentnej kolorystyce wykończenia elewacji. Bryła jest utrzymana w ciemnoszarej kolorystyce począwszy od dachu na rąbek stojący w kolorze antracytowym idąc dalej elewacje budynku wykończone są deskami szczotkowanymi i opalanymi w technice Shou Sugi Ban w układzie pionowym.

Ślusarka okienna aluminiowa oraz słupy konstrukcyjne malowane proszkowo są również utrzymane w kolorze ciemnego grafitu. Akcentem ocieplającym odbiór domu jest wykończenie podbitki dachu deskami w naturalnym odcienia oraz wyeksponowaniu krokwi w naturalnym materiale. Tarasy na około budynku są wykończone betonem architektonicznym o właściwościach wodoodpornych w naturalnym kolorze, dodatkowo zaimpregnowanym na szkodliwe warunki atmosferyczne – dodają autorzy projektu.

Budynek jest przykładem architektury zrównoważonej pod kątem budownictwa energooszczędnego i ekologicznego. Dom w efektywny sposób będzie wykorzystywał energię z odnawialnych źródeł z paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu. Budynek jest samowystarczalny energetycznie, gdyż będzie wyposażony w magazyny energii na wypadek przerw w dostawie mocy. Inteligentne zarządzenie zapotrzebowaniem oraz ochrona przed nadmiernym przegrzewaniem dzięki żaluzjom ukrytym w fasadzie pozwoli na pełną kontrolę bilansu zysku i strat mocy.

Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła
Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy
Lokalizacja: Gmina Solina, PL
Powierzchnia: 194,5 m2 (dom) + 42,3 m2 (garaż) = 236,8 m2
Działka: 2 703,0 m2
Projekt: 2023
Status: W budowie
Wizualizacje: MEEKO Architekci

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Drewno | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na kosz miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Dopracowane w każdym calu. Kolorowe wnętrze przy Placu Bema we Wrocławiu

Znajduje się w starej kamienicy. Mieszka tu para, która od dawna szukała idealnego miejsca do…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej