Obraz AF75

Jest ogromna. Wystawa obrazów Zdzisława Beksińskiego w Gdańsku

Wystawa z obrazami Zdzisława Beksińskiego będzie jedną z największych w historii. Goście będą mogli zobaczyć obrazy, które na co dzień znajdują się w kolekcjach prywatnych. W sumie to 70 oryginalnych dzieł jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów ostatniego stulecia.  Wystawę “Beksiński w Gdańsku” będzie można oglądać w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1, Gdańsk) od 1 lipca do 1 października tego roku.

Zdzisław Beksiński to malarz, rzeźbiarz, fotografik, grafik komputerowy. Urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Uważany obecnie za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich twórców współczesnych.

W latach 1947-1952 Beksiński studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 roku powrócił do Sanoka zatrudniając się jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50. rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmował się malarstwem, grafiką, rzeźbą, a od 1974 roku wyłącznie malarstwem. Pierwszy sukces przyniosła mu wystawa zorganizowana w 1964 roku przez Janusza Boguckiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. Niedługo później Beksiński porzucił pracę w Autosanie, postanawiając zająć się wyłącznie twórczością artystyczną.

Kolejna wystawa przygotowana przez Janusza Boguckiego w 1972 roku ukazała nowe, wyzwolone z wpływów abstrakcji oblicze artysty. To wtedy ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania nazwany „okresem fantastycznym”, który trwał do połowy lat 80. W 1977 roku Beksiński opuścił Sanok, przenosząc się z rodziną do Warszawy.

Ostatnie 20 lat jego twórczości przynosi niemałą zmianę – artysta zredukował szczegółowość, skupiając się bardziej na malarskiej warstwie obrazu. Dominującym tematem pozostała architektura, zdeformowana postać ludzka i zwierzęca – potraktowana w odmienny, monumentalny sposób. Pod koniec lat 90. artysta zajął się również tworzeniem fotomontaży komputerowych oraz rysunków modyfikowanych komputerowo.


Ostatnie lata Beksiński poświęcił wyłącznie malarstwu. W lutym 2005 r. został brutalnie zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu. Artystyczny dorobek przekazał testamentem Muzeum Historycznemu w Sanoku, które w ostatnich latach zorganizowało kilkadziesiąt wystaw w większych ośrodkach Polski oraz za granicą – zwiedziło je kilkaset tysięcy widzów. Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce oraz poza granicami kraju, m. in. we Francji, Szwecji, Niemczech, Belgii czy Japonii. Największa na świecie kolekcja prac znajduje się w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku, które w sposób retrospektywny prezentuje bogaty, składający się z kilku tysięcy prac dorobek artystyczny Mistrza.

Godziny otwarcia:
Dni powszednie: od 10:00 do 20:00
Weekendy: od 10:00 do 21:00

Za organizację wystawy “Beksiński w Gdańsku” odpowiadają Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie oraz Galeria Beks.pl.

Beksiński w Gdańsku – bilety na wystawę:

Bilet normalny: 40 PLN

Bilet ulgowy: 30 PLN – uczniowie, studenci, emeryci i renciści za okazaniem legitymacji, osoby powyżej 65 roku życia, osoby niepełnosprawne

Dzieci do 6 roku życia: darmowy wstęp

źródło: Muzeum Sztuki Fantastycznej

Czytaj też: Malarstwo | Sztuka | Ciekawostki | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie