fot. Zorro2212, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Jest osuszany raz na kilka lat. Podziemny zbiornik wody na Stokach w Łodzi

Wyłożona cegłami przestrzeń na co dzień jest zalana wodą. Podziemny zbiornik wody na Stokach w Łodzi osuszany jest raz na kilka lat. Wtedy najlepiej widać zabytkowe sklepienia, których wielkość może przywodzić na myśl wnętrza zabytkowych katedr. Cały kompleks składa się w sumie z czterech zbiorników.

Zbiornik wodny na Stokach zaprezentował miejski serwis łódź.pl. To miejsce, w którym gromadzona jest woda pitna. Zbiornik zaprojektowano w latach 1901-1909, jego autorem jest angielski inżynier William Heerlein Lindley, który specjalizował się w budowaniu systemów wodno-kanalizacyjnych w miastach w Europie – między innymi w Warszawie czy Pradze.

Ciekawostką jest lokalizacja zbiornika. William Heerlein Lindley zaproponował, by zbudować go w jednym z najwyższych punktów miasta – na wysokości 260 m n.p.m. Dzięki temu zbiornik mógł też pełnić funkcję wieży ciśnień i rozprowadzać wodę na terenie miasta metodą grawitacyjną.

Zbiornik wody na Stokach okazał się drogą inwestycją. Dlatego budowa kompleksu była podzielona na etapy. Pierwsze dwa o pojemności 15 000 m 3 zbudowane zostały dopiero w latach 1935-1937. Kolejne dwa w latach 1949-1953.

fot. Zorro2212, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Inżynier zaprojektował zbiorniki na planie kwadratów, których boki mają 60 m długości. Majestatyczne sklepienia podtrzymywane są przez 81 kolumn w każdym zbiorniku. Stropy, ściany i podłoże mają łukowaty kształt, dzięki czemu osiągnięto lepsze ciśnienie dla zgromadzonej wody. Co ciekawe, w przypadku awarii, zgromadzona tu woda wystarczyłaby na od 8 do 12 godzin normalnego funkcjonowania miasta.

źródło zdjęć: łódź.pl (www.lodz.pl)

Czytaj też: Łódź | Cegła | Ciekawostki | Historia | whiteMAD na Instagramie