cygarniczka

Jest piękna! Cygarniczka arcyksięcia na wystawie w Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Wystawę stałą Muzeum Bursztynu w Gdańsku wzbogacił właśnie kolejny eksponat. Trafiła tam cygarniczka arcyksięcia Rudolfa Habsburga-Lotaryńskiego, następcy tronu Austro-Węgier. Ten cenny przedmiot wykonano z piany morskiej (sepiolit), złota, srebra, jedwabiu oraz bursztynu bałtyckiego.

Cygarniczka pochodzi z początku lat 80. XIX wieku. Należała do syna cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety, słynnej Sissi. Przedmiot jest białym krukiem gdyż tego typu obiekty, czyli przedmioty osobiste należące do członka ówczesnej elity Europy, nieczęsto pojawiają się w obiegu.


Wyjątkowo efektowna cygarniczka składa się z ustnika i latarni wykonanych z tego samego minerału – bursztynu bałtyckiego. W okresie XIX wieku wierzono, że ustnik z bursztynu ma właściwości prozdrowotne i oczyszcza dym z niepożądanych toksyn i zanieczyszczeń. Precyzyjnie rzeźbiony kominek został wykonany w sepiolicie – minerale zwanym też pianką morską. Przedstawia on arcyksięcia Rudolfa Habsburga siedzącego w powozie zaprzężonym w dwa konie, powożonym przez woźnicę i wojskowego z orderami. Rozbudowana, dynamiczna grupa prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny i realistycznie sportretowane postacie. W dolnej części kominka, pod kołami powozu wyrzeźbiony został herb Habsburgów – dwugłowy orzeł. Cygarniczka znajduje się w oryginalnym skórzanym etui, ze złotą literą ,,R” i koroną, wnętrze etui wyłożone niebieskim aksamitem i białym jedwabiem również ze złotą literą ,,R” i koroną oraz datą ,,1883”.

cygarniczka

W XIX wieku Wiedeń był światowym centrum wytwarzania bardzo popularnych i modnych wówczas fajek i cygarniczek z pianki morskiej i bursztynu. Za materiał idealny uznano sepiolit, ponieważ dawał on twórcom ogromne możliwości rzeźbienia rozbudowanych scen rodzajowych. Dzięku temu takie przedmioty stawały się często małymi dziełami sztuki, również kolekcjonerskimi. Ten, który wzbogacił Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie jest wyjątkowo cenny, gdyż jest bezpośrednio związany z osobą ze słynnej dynastii Habsbursko-Lotaryńskiej.

Źródło: Muzeum Gdańska

Czytaj też: Ciekawostki | Gadżety | Wystawa | Gdańsk | Wiedeń  | Kamień