zestaw balneo

Jest piękny. Oto Balneo – ceramiczny zestaw do zabiegów medycyny naturalnej

Zestaw Balneo zaprojektował Konrad Dybicki. Projektant stworzył serię ceramicznych naczyń, chcąc zachęcić mieszkańców dużych miast do tego, aby ponownie odkryli medycynę naturalną.

Naturalne metody leczenia towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Obecnie traktujemy je jako ciekawostkę, w pierwszej kolejności sięgając po syntetyczne produkty farmaceutyczne, często powodujące skutki uboczne. Przeznaczenie chwili na relaks, zdrowotne zabiegi i higienę dróg oddechowych jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas mieszka w dużych miastach, prowadzi szybki tryb życia i pracuje w klimatyzowanych pomieszczeniach. Projekt ma na celu również utrwalenie zapominanych metod leczenia i nadanie im współczesnej formy.

Zestaw Balneo składa się z czterech elementów (kompres, termofor, inhalator oraz naczynie do jala neti), mających na celu wspomaganie naturalnych mechanizmów odpornościowych organizmu za pomocą działania temperatury, wody oraz pary. Jednocześnie wprowadza do codziennego życia mały rytuał relaksu. 

Elementy, które zaprojektował Konrad Dybicki zostały wykonane z naturalnej kamionki szamotowej, szkliwionej od wewnątrz, dzięki czemu są wytrzymałe i łatwo utrzymać je w czystości. Kompres oraz termofor – w nawiązaniu do tradycyjnych okładów – zostały wypełnione solą, dzięki czemu dłużej utrzymują temperaturę. Kształt obiektów, pomimo twardości ceramiki, jest miękki w dotyku. Dopasowują się one do dłoni oraz do ciała, a ich wygląd nawiązuje do otoczaków – naturalnie uformowanych kamieni. 

Niewielki kompres wykonany został z kamionki zawierającej szamot. Okłady wykorzystywane są od wieków, zarówno w medycynie współczesnej, jak i niekonwencjonalnej. W nawiązaniu do tradycyjnych kompresów został wypełniony solą – dzięki czemu utrzymuje temperaturę nawet do 15 minut. Dopasowany do kształtu dłoni oraz czoła. Kompres chłodzący ma działanie przeciwzapalne (zmniejsza ból i obrzęk), jest stosowany przy urazach, stłuczeniach, bólach głowy, bólach zęba, krwotokach z nosa i gorączce. Ciepły kompres wspomoże leczenie zapalenia zatok, nieżytu gardła oraz zapalenia ucha. W obydwu wersjach – zależnie od preferencji – posłuży jako obiekt relaksujący. 

Kolejny z gadżetów to poręczny inhalator, przeznaczony do wykonywania ziołowych inhalacji w warunkach domowych. Kształt otworu dopasowuje się do twarzy, ukierunkowując parę w stronę ust i nosa. Nadaje się także dla osób o cerze naczynkowej, które powinny unikać stosowania domowych parówek nad miską, ze względu na pękające naczynka. Domowe inhalacje to bezinwazyjny i bezpieczny sposób leczenia kaszlu, kataru, przeziębienia, a nawet grypy. Inhalacje z naparów ziołowych i olejków eterycznych mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i udrażniające. Zabiegi przyspieszają proces zdrowienia, a wdychana para nawilża śluzówkę, rozkurcza oskrzela i ułatwia odkrztuszanie. Inhalatora można także używać do aromaterapii. 

zestaw balneo


Jala neti jest ajurwedyjską metodą oczyszczania nosa i zatok, pochodzącą ze starożytnych Indii. Wykorzystuje się do tego procesu letni roztwór wody z solą o stężeniu podobnym do tego obecnego w płynach ustrojowych człowieka (0,9 proc.). Płukanie nosa służy do zachowania higieny górnych dróg oddechowych i może zapobiegać, trwale łagodzić i skutecznie wspierać leczenie dolegliwości i chorób tego obszaru ciała. Wspiera i aktywuje czynność rzęsek na błonie śluzowej uwalniając od nadmiaru śluzu, nagromadzonych zanieczyszczeń i pyłków. Jala neti świetnie sprawdza się w profilaktyce przeziębienia i grypy, a także w leczeniu gorączki, bólu głowy, kataru siennego i alergii. Zapobiega infekcjom, pomaga leczyć chrapanie i przynosi ulgę. 

Podobnie jak kompres, został wypełniony solą, która przedłuża jego działanie. Przeznaczony jest do użycia na większych partiach ciała. Dzięki wyprofilowaniu, można dopasować go do dowolnego obszaru, a także położyć się, podkładając go pod szyję i kark. Okład zimny jest używany na stłuczenia, poparzenia, a także przyspiesza regenerację mięśni po uprawianiu sportu. Okład ciepły – rozgrzewa, rozszerza naczynia krwionośne poprawiając krążenie, obniża napięcie mięśniowe, zmniejsza ból. Leczy zmiany chorobowe stawów i kości, bóle pleców, zapalenia mięśni. Łagodzi bóle menstruacyjne. Świetnie sprawdzi się także jako obiekt relaksujący. 

Zestaw Balneo będzie można zobaczyć na własne oczy. Już 7 lutego ceramika trafi do Galerii Dizajn BWA Wrocław, gdzie będzie można ją obejrzeć i wypróbować w ramach wydarzeń z cyklu Kultura regeneracji w Żyjni. O samej Żyjni we Wrocławiu pisaliśmy w tym artykule.

Zobacz więcej: Minimalizm | Zdrowie | Ceramika