Categories: ARCHITEKTURAZABYTEK

Kamienica Kacperskich w Warszawie – budowla o nietypowym kształcie i rozmiarach

Kamienica Kacperskich w Warszawie, stojąca przy placu Unii Lubelskiej u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Polnej, to jeden z najwyższych tego typu obiektów w stolicy. Budowla posiada aż dziewięć kondygnacji, a za razem najmniejsze w mieście podwórko-studnię.

Kamienicę wzniesiono w latach 1909-1913 dla Stanisława Kowalskiego, kupca z prowincji, który postanowił ulokować kapitał w nieruchomości. Nazwisko architekta nie jest jednak znane. W momencie oddania do użytku była w czołówce najwyższych domów mieszkalnych w Warszawie. Budynek został potocznie nazwany “żelazkiem”, ze względu na swój trapezowy kształt i budził skojarzenia z nowojorskim Flatiron Building.

Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Oryginalnie znajdowały się w nim przestronne, trzy- i czteropokojowe mieszkania, a także kawalerki. Był to budynek bardzo nowoczesny jak na tamte czasy, posiadający centralne ogrzewanie, elektryczność, centralne odkurzacze, spiżarnie, kuchnie gazowe, trzy kryształowe windy i schody wyłożone marmurem. Nazwa budynku pochodzi od małżeństwa Stanisława i Kazimiery Kacperskich, długoletnich właścicieli obiektu, którzy sprzedali go krótko przed II wojną światową. Podczas wojny mieściła się tam Komórka Biura Studiów Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego Armii Krajowej. W trakcie ataków zniszczeniu uległ dach kamienicy i uszkodzone zostały dwa piętra oraz część elewacji.

Uszkodzona kamienica w 1939 roku i budynek obecnie. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/ i whiteMAD/Mateusz Markowski

W latach 1955–56 budynek wyremontowano, dzieląc mieszkania na mniejsze i usuwając część dekoracji. W drugiej połowie lat 80. kamienica przeszła kolejny remont. W latach 90. w budynku zaczęto lokować mieszkania socjalne, co z czasem doprowadziło do zaniedbania i rozwoju patologii społecznej na terenie obiektu. W 2017 roku kamienica przeszła gruntowny remont, w wyniku którego odtworzono m.in. zwieńczenie od strony pl. Unii Lubelskiej.

Źródło: czmurek.com, warszawa1939.pl

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce

 

Budynek na przełomie lat 40. i 50. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Lata 1955-1956, kamienica Kacperskich w trakcie remontu, widok od strony ul. Polnej i pl. Unii Lubelskiej. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Recent Posts

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej