Categories: ARCHITEKTURAZABYTEK

Kamienica przy ul. Żelaznej 64 odzyska dawny blask. Rusza remont wolskiego zabytku

W budynku pod adresem Żelazna 64 rozpoczyna się drugi, najważniejszy etap renowacji zabytkowej kamienicy. Obiekt przejdzie kompleksową modernizację oraz termomodernizację. To niemy świadek historii i niezwykle cenny obiekt w skali całej Warszawy. Prace mają zakończyć się do 30 listopada 2025 roku.

Kamienica Anny Koźmińskiej mieści się przy ul. Żelaznej 64, na rogu ul. Krochmalnej. Budowa obiektu według projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego rozpoczęła się ok. 1896 roku, a zakończono ją w roku 1912. Budynek znalazł się w granicach warszawskiego getta, a w 1944 roku został uszkodzony w trakcie powstania. W 2009 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków.

Kamienica od strony ul. Żelaznej. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons


W ubiegłym roku przeprowadzono prace remontowe wewnątrz zabytkowej kamienicy. Budynek może pochwalić się wyremontowaną klatką schodową i odnowionym prześwitem bramowym. Prace przeprowadził Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola. Teraz dzielnica podpisała umowę z wykonawcą, który za 8,3 mln zł przeprowadzi drugi, najważniejszy i najbardziej skomplikowany etap inwestycji. W ramach prac zostaną m.in. wykonane nowe płyty balkonowe z odtworzeniem oryginalnych detali, przeprowadzone remonty wszystkich elewacji budynku, wymieniona stolarka drzwiowa i okienna, wymienione witryny lokali usługowych od ul. Krochmalnej, odtworzona pierwotna brama stalowa, docieplony strop poddasza oraz wykonana termomodernizacja całego budynku i wymiana instalacji odgromowej.

Rok 1983 i 2023. Narożna kamienica przy ul. Żelaznej 64. Starsze zdjęcie pochodzi z pisma “Spotkania z Zabytkami” nr 3 (17) 1984, nowsze za UD Wola

Dzielnica zakłada, że ten etap inwestycji zostanie ukończony maksymalnie do 30 listopada 2025 roku. – Bardzo się cieszymy, że po tylu latach uda się przywrócić kamienicy przy Żelaznej 64 jej dawny blask. Ten dom to ważny element historii naszej dzielnicy, zasłużył na “nowe życie” – zaznacza Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.

Źródło: UM Wola

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce

Kamienice Żelazna 66 i 64, w tle blok Żelazna 58/62 , widok w stronę ul. Krochmalnej - zdjęcie (skan) pochodzi z albumu "Ta nasza Wola" Wydawnictwo Książkowe Twój Styl 1996
Lata 70. Perspektywa ulicy Żelaznej w kierunku północnym. Z lewej fragment zrujnowanej kamienicy przy ul. Żelaznej 69, dalej grupa osób zgromadzonych wokół wypadku samochodowego. W tle z prawej kamienica przy ul. Żelaznej 64. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/ more
Żelazna 64. Fot. UD Wola
Żelazna 64. Fot. UD Wola
Żelazna 64. Fot. UD Wola

Recent Posts

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej