Nowy Świat 3
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Kamienica przy ul. Nowy Świat 3 – powiew nowoczesności w przedwojennej Warszawie

Kamienica przy ul. Nowy Świat 3 jest dziełem spółki architektów J. Gelbard i R. Sigalin, którzy w latach 30. XX w. byli jednymi z najlepiej opłacanych architektów w Polsce. Budynek powstał w latach 1932-1933 r. Właścicielem i zamawiającym tę realizację był Bank Handlowy oraz Abram Wachsmacher.

6-kondygnacyjna kamienica była jedną z najwcześniejszych realizacji powstałych w duchu skrajnego funkcjonalizmu warszawskiego lat 30. XX wieku. Obiekt w momencie powstania budził kontrowersje – ze względu na bezkompromisową, ultranowoczesną architekturę, niedostosowaną w swej formie do zabytkowego otoczenia Traktu Królewskiego. Jednak niektórzy krytycy architektury uważali wówczas, że obiekt nadawał ulicy świeżego wyrazu.

Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski


W budynku zostały umiejscowione dwukondygnacyjna, luksusowa kawiarnia i nocny lokal rozrywkowy „Paradis”. Były to jedne z bardziej eleganckich i niepowtarzalnych w swym układzie lokali w międzywojennej Warszawie. Porównywano je do słynnej „Adrii”. Wnętrza lokalu zostały wykończone luksusowymi materiałami: ściany obłożono boazerią o spokojnych tonach i prostych słojach, okładziną z marmuru oraz białym chromowanym metalem. Ponad parkietem umieszczono nowoczesny, popularny w latach 30. XX wieku, „plafon świetlny”. Wnętrza kawiarni Cafe Club były utrzymane w estetyce typowej dla tego typu lokali w ówczesnej stolicy.

Kamienica w 1938 i 2023. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie 

Nowy Świat tuż po wojnie i obecnie. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/ 

Nowy Świat tuż po wojnie i obecnie. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/ 



Budynek przy ul. Nowy Świat 3 czas II wojny światowej przetrwał bez większych uszkodzeń i bez zmian w architekturze zachował się do dziś. Po wojnie lokal na parterze funkcjonował przez kilka lat pod dawną nazwą, a po jego upaństwowieniu otrzymał nazwę „Melodia”. Ze względu na bliskość siedziby Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej był popularny wśród nomenklatury komunistycznej. W 2004 roku kamienica przeszła gruntowny remont. Na parterze budynku mieści się obecnie klub Hustler, który częściowo zachował główne elementy dawnego wystroju.

Źródło: jedenraz.wordpress.com

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Architektura w Polsce | Zabytek | Warszawa | Ciekawostki