Categories: ARCHITEKTURAZABYTEK

Kamienica Roeslera i Hurtiga w Warszawie – jeden z pierwszych domów handlowych

Okazała kamienica Roeslera i Hurtiga stojąca przy Krakowskim Przedmieściu 79 w Warszawie to budynek ważny nie tylko architektonicznie, ale i historycznie. W II poł. XVIII w. został tam otwarty jeden z pierwszych domów handlowych na terenie Polski.

Zastosowano tam m.in. dotychczas niespotykane rozwiązanie, jakim były witryny, w których wykładano oferowane towary. Do tej pory, by poznać asortyment sklepu trzeba było wejść do środka lub wystawić towary na zewnątrz.

Kamienica Roeslera i Hurtiga dziś. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Przed powstaniem kamienicy w tym miejscu, w połowie XVIII w. od strony ul. Senatorskiej wzniesiono pałac Małachowskich. W 1784 roku nieruchomość została sprzedana kupcom z Czech i Moraw: Janowi Michałowi i Franciszkowi Leopoldowi Roeslerom oraz Gasparowi Hurtigowi. Kamienica została wzniesiona na pałacowym dziedzińcu w latach 1784–1785 według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Powstał tam pierwszy na ziemiach polskich tak nowoczesny dom handlowo-mieszkalny ze specjalnie zaprojektowanymi witrynami wystawowymi. Był to jeden z najdroższych i najbardziej luksusowych obiektów handlowych w Warszawie. Na piętrach znajdowały się mieszkania czynszowe oraz apartamenty właścicieli.

Kamienica w 1937 i obecnie. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie i whiteMAD/Mateusz Markowski

Budynek po zniszczeniach z 1939 roku i dziś. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/ i whiteMAD/Mateusz Markowski

W latach 1887–1888 kamienica została przebudowana w związku z przebiciem do Krakowskiego Przedmieścia ul. Miodowej. Do tego czasu na właścicielach pałacu Małachowskich i kamienicy ciążył obowiązek przepuszczania przechodniów między ulicami, co zwiększało atrakcyjność kamienicy i jej oficyn dla firm handlowych. Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku budynek spłonął i został rozebrany do pierwszego piętra. Dalsze zniszczenia miały miejsce w 1944 roku podczas powstania warszawskiego. W latach 1948–1949 budynek odbudowano według projektu Zygmunta Stępińskiego. Obiekt przywrócono zasadniczo do stanu z XVIII wieku, z pominięciem odtworzenia oficyny południowej.
W 1965 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Źródło: whu.org.pl

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce

Kamienica po odbudowie. Źródło: "Nowa Warszawa w ilustracjach" Warszawa 1955
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Recent Posts

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej