Kąpielisko w Jaworznie. Krystalicznie czysta woda i zatopione koparki!

Opuszczony kamieniołom Gródek uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc tego typu nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Jak mówią lokalni mieszkańcy, turyści dziwią się po przyjechaniu na miejsce, a niektórzy porównują je do „karaibskich wysp”! 

Jeszcze 20 lat temu w kamieniołomie Gródek wydobywano dolomit. W 1997 roku Zakłady Dolomitowe „Szczakowa” miały na tyle wysokie długi wobec Górnośląskiego Zakładu Energetycznego, że energetycy postanowili odciąć kamieniołom prąd. Gdy stanęły pompy, mające odprowadzać wodę z wyrobiska w zaledwie kilkanaście godzin cały kamieniołom zalała woda, pochłaniając większość sprzętu, a także dwie koparki, które stoją na dnie do dziś.

zdjęcia: szewo.com

Obecnie opuszczony kamieniołom jest jednym z najpopularniejszych miejsc w całym Jaworznie. Kąpielisko słynie nie tylko z bajecznego krajobrazu, któremu uroku dodają strome skarpy, z których dawniej wydobywano dolomit. Do Jaworzna zjeżdżają się nurkowie z całego świata, dla których wyznaczono specjalne miejsca do nurkowania w pobliżu zatopionych koparek i sprzętów wydobywczych. Kolejną zaletą jest nowo powstała ścieżka turystyczna oraz tarasy widokowe, z których można oglądać kąpielisko z lotu ptaka. Zdjęcia oraz materiały filmowe dzięki uprzejmości Andrzeja Szewczyka – www.szewo.com

zdjęcia: https://szewo.com 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły