PORTFOLIO

Klaudia Klimas i jej propozycje logo dla polskich parków narodowych!

Nazywam się Klaudia Klimas. W czerwcu bieżącego roku ukończyłam studia licencjackie na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jako wielki miłośnik rodzimej przyrody w ramach dyplomu stworzyłam nowy zestaw znaków dla wszystkich polskich parków narodowych pod kierownictwem dr Adama Świerżewskiego. Zapraszam Was w podróż po symbolach polskiej natury!

Pomysł na stworzenie nowego kompletu powstał w jednym z parków. Po całodziennej wędrówce w Bieszczadach zapoznałam się z planszą informacyjną, na której widniał aktualny znak – wizerunek rysia, i to własnie wtedy zrodziła się we mnie silna potrzeba zaprojektowania go od zera. Po przejrzeniu pozostałych znaków naszych parków narodowych uznałam, że najpiękniejsze miejsca w Polsce zasługują na nową i przede wszystkim uspójnioną wizję.

Każdy park ma swój symbol – od ptaków takich jak niepowtarzalnie upierzony bojownik batalion (Biebrzański PN), przez bardziej nam znane ssaki jak jeleń (Świętokrzyski PN) czy żubr (Białowieski PN), rośliny, elementy przyrody nieożywionej, aż po osamotnionego płaza, czyli salamandrę plamistą (Gorczański PN). Ze względu na różnorodność form symboli głównym założeniem projektowym było przedstawienie ich charakterystyki, które będzie czytelne dla szerokiego grona odbiorców. Środki nie mogły być nazbyt geometryczne, dlatego też przedstawienia zachowują ilustracyjny, miękki charakter. 

Dla każdego parku zaprojektowałam czarno-biały, linearny znak oraz zaproponowałam nowy układ typograficzny. Cały komplet oparty jest na jednakowej konstrukcji, która wykorzystuje okręgi o sześciu średnicach, linie tej samej grubości oraz punkty.

Projekt otrzymał wyróżnienie na portalu Behance w kategorii Logo w galerii Grafika, a zobaczyć go na żywo można było w gdańskiej Drukarni podczas wystawy dwóch dyplomów – kolegi Karola Czechowskiego oraz mojego.

Pamiętajcie, że wciąż możecie wysyłać swoje prace na nasz adres: redakcja@whitemad.pl!
Pokażcie, jak bardzo zdolni są Polscy studenci i absolwenci!

View Comments

  • Niektóre bardzo czytelne i jednoznacznie kojarzące się z gatunkiem zwierzęcia występującym w Parku, niektóre nie. Na plus spójność wizualna, ciekawe trochę hieroglificzne podejście, oszczędność kreski i minimalizm. Duży plus dla Parków za podjęcie wyzwania i pokuszenie się o przygotowanie jednolitej identyfikacji.

  • Według mnie, są nieczytelne. Zdecydowanie za dużo się dzieje, logo powinno być proste, czytelne, zapadające w pamięć. Rozumiem koncepcję, jednak w mojej opinii są przekombinowane. Zbyt wiele elementów, co może być problemem w zastosowaniu ich chociażby na wszelakich produktach reklamowych. Skoro w takiej skali trzeba się nagłowić co dane logo przedstawia, to wyobraźmy sobie jak by wyglądało np na długopisach.

  • Bardzo ciekawe. Myślę, że zdecydowanie ułatwiłyby zapamietanie jakie mam PN i co jest ich charakterystycznym elementem. Brawo!

  • Mnie się niestety nie podobają. Takie..."mechaniczne" że tak to ujmę :) Kanciaste, niewiele mają wspólnego z pięknem przyrody. Jestem na nie.

  • Uważam, że obecnie stosowane w użytku loga są "przeładowane" treścią. Propozycje Klaudi są czytelne i wpadające w oko. Czas na zmiany szanowne dyrekcje parków.

  • Dodałbym po jednej linii do każdego loga, bo strasznie sie czasami trzeba wyślić, żeby zobaczyć docelowy kształt.

Recent Posts

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Spodek w Katowicach ma już ponad 50 lat. Stanowi jedną z ikon polskiej architektury

Spodek to jedna z ikon polskiej architektury powojennej. Ta niezwykle odważna i nowatorska konstrukcja powstała…

7 maja 2024

Panuje tu unikalny klimat. Mieszkanie w przedwojennej kamienicy

Jest niewielkie, ale sprytnie zaprojektowane. Mieszkanie znajduje się w przedwojennej kamienicy na Starym Mokotowie w…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej