Kolorowo i odważnie. Tak pracują architekci z biura Massive Design w Warszawie

Tym razem pokazujemy realizację, którą architekci przygotowali sami dla siebie. Nowe biuro pracowni Massive Design pełne jest kolorów i odważnych rozwiązań. Siedziba jak w soczewce skupia charakterystyczny, wypracowany przez lata styl, sprawdzone rozwiązania, a także eksperymentalne projekty Przemysława Mac Stopy.

20 lat obecności na rynku to wystarczająco dużo, aby poznać specyfikę funkcjonowania branży wnętrzarskiej i spojrzeć na jej rozwój z szerszej perspektywy. Massive Design nie poddają się trendom, projektując architekci korzystają ze zdobytego doświadczenia.

Portfolio Massive Design obejmuje nie tylko projektowanie wnętrz, ale i wzornictwo przemysłowe – czerpiące wiele ze sztuki, lecz nie tracące na swej funkcjonalności. Tworzone przez założyciela pracowni, Przemysława Mac Stopę formy użytkowe są realizacją jego wieloletniej pasji i stanowią trzon rozpoznawalnego stylu Massive Design.

Projekt własnej siedziby to nie lada wyzwanie. Po pierwsze dlatego, że biuro architektoniczne to swoiste portfolio i wizytówka marki, prezentująca warsztat, wizję i pomysłowość potencjalnemu klientowi, dlatego tak ważne jest to, aby miało swój niepowtarzalny charakter i skupiało w ograniczonej przestrzeni – nieograniczone możliwości pracowni. Po drugie – jest to siedziba, w której przebywać będą na co dzień projektanci, dla których miejsce, w którym pracują, ma niebagatelny wpływ na ich pracę projektową i kreatywność. Jak projektuje się „dla siebie”?

Najciekawsze w projekcie naszego własnego biura jest to, że ono nie powstało wyłącznie dla nas. Oczywiście pracujemy w nim – i wykorzystujemy jego atuty na co dzień – ale to biuro powstało przede wszystkim po to, by zaintrygować i zainspirować naszych obecnych – i potencjalnych – klientów. Nie bez powodu nazywamy je „showroomem naszych możliwości”, w którym pokazujemy również zaprojektowane przez Przemysława Stopę elementy wzornictwa przemysłowego. Kilka razy w tygodniu oprowadzamy po biurze osoby zainteresowane tym, jak pracujemy i co możemy zaoferować. Nasza przestrzeń służy również często wyjaśnianiu różnic pomiędzy danymi rozwiązaniami projektowymi, co pomaga w dobraniu tego właściwego – wyjaśnia Konrad Dowejko, design director w Massive Design.

Nowa siedziba Massive Design jest zwieńczeniem ich dotychczasowej drogi. 300 m kw. powierzchni biurowej wypełniają kreatywne rozwiązania aranżacyjne, jak charakterystyczne, organiczne sufity czy iluzje geometryczne. Nie zabrakło również autorskich projektów Przemysława Stopy.

Projektanci Massive Design eksperymentują z kolorem, strukturą i formą, a także funkcją i podziałem przestrzeni. W projekcie wdrożono pełen wachlarz rozwiązań biurowych, odzwierciedlających zasady „activity based workplace”. Oprócz typowej strefy open space znajdziemy tu mobilne budki telefoniczne, komfortowe wnęki do spotkań ad hoc oraz biurka z regulacją wysokości. Wszystko po to, by ułatwić komunikację i umożliwić szybką rearanżację zespołów projektowych.

Architekci z pracowni Massive Design podążają za rozwojem technologii, wykorzystując możliwości modelowania przestrzennego w swojej codziennej pracy. Drukarki 3D pozwalają im na weryfikację prototypów, a także dają możliwość eksperymentowania przy customowych formach i tworzenia charakterystycznego dla Massive Design wyszukanego wzornictwa oraz nowoczesnych, futurystycznych wnętrz.

Biuro Massive Design robi wrażenie już od momentu przekroczenia progu recepcji. Wyrazista, monochromatyczna wykładzina EGE przykuwa uwagę, a zastosowanie tego samego geometrycznego wzoru na podłodze, tapetach oraz specjalnie zaprojektowanych foliach wywołuje efekt głębi i iluzji optycznej.

Jakie nowe rozwiązania oraz niestandardowe pomysły zastosowano przy tym projekcie?

Przede wszystkim użycie tak zwielokrotnionych odbić, w postaci zaprojektowanych grafik na przeszklenia czy lustra w ladzie recepcyjnej, podkreślające i przenikające się ze specjalnie zaprojektowanym na tę okoliczność wzorem, wydrukowanym na wykładzinie EGE. W projekcie zaimplementowaliśmy również prototypowe rozwiązanie klamek 3D, wydrukowanych na naszych drukarkach oraz wdrożyliśmy nietypowe rozwiązanie dla organicznego w formie sufitu. Korzystając z doświadczeń zdobytych przy realizacji naszego biura, sufit ten, w zmodyfikowanej formie, będziemy wdrażali w projekcie wnętrz budynków The Warsaw Hub. Pierwszy raz zastosowaliśmy również wbudowany w podłogę panelu LED, wyświetlający powitania dla naszych gości – jest to świetny icebreaker, który na każdym robi wrażenie – podsumowuje architekt Przemysław Mac Stopa, założyciel Massive Design.