park

Kraków: opuszczony budynek zmieni się w park! [PROJEKT]

Nowy park kieszonkowy w Krakowie powstanie przy ulicy Dekerta 15. Urzędnicy projekt koncepcyjny konsultowali z mieszkańcami pobliskich budynków.

Park kieszonkowy przy Dekerta 15 zbudowany zostanie na terenie położonym między torami a zabudową mieszkaniową. Tym, co wyróżnia działkę są pozostałości budynku, który niegdyś pełnił rolę koszar pionierów kawalerii. To w tym budynku w latach 80. rezydowali muzycy Republiki i Mannamu.

Wykonaliśmy szczegółową inwentaryzację i ekspertyzę budynku i niestety potwierdziły się nasze przypuszczenia – budynek nadaje się do rozbiórki. Odtworzenie całego budynku wiązałoby się z bardzo dużymi kosztami, a ze względu na duże gabaryty ciężko byłoby nadać mu nową funkcję, która korespondowałaby z nowym charakterem miejsca – parkiem kieszonkowym – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Obecnie budynek porastają pnącza, a lata braku ingerencji człowieka sprawiły, że wewnątrz zaczęły już rosnąć drzewa. Urzędnicy ZZM zapowiadają, że park kieszonkowy powstanie we wnętrzu starego budynku.

park


Koncepcja zakłada stopniowe zanikanie budynku w tkance zieleni. Od strony ul. Dekerta projekt zakłada odtworzenie części budynku na cele społeczne, w kolejnej części zostaną odrestaurowane jedynie ściany zewnętrzne, natomiast dach zostanie zaakcentowany w formie pergoli, którą będą porastać pnącza – w tej części będzie na nas czekał wielki stół warsztatowy, a także wygodne meble miejskie, ostatnia część to sam szkielet budynku, w którym znajdą się huśtawki.

Na terenie parku kieszonkowego znajdzie się także miejsce na wielką rabatę z kwiatami przyjaznymi zapylaczom, przyjazna ścieżka w strefie przyrodniczej. Dokładną datę rozpoczęcia prac poznamy niebawem.

Czytaj też: Zieleń | Ekologia | Kraków | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: ZZM Kraków