Lewitujące domy w Japonii. Dzięki poduszce powietrznej są odporne na trzęsienia ziemi

Lewitujące domy w Japonii to nie wymysł pisarzy powieści typu science fiction. Takie domy – a raczej póki co ich prototypy – już istnieją. Niedługo mają szanse na stałe zagościć w krajobrazie japońskich miast i wsi. Po co jednak budować lewitujące domy oraz w jaki sposób, mają one działać? Przeczytajcie! 

Lewitujące domy zostały zaprojektowane w celu ochrony mieszkańców przed trzęsieniami ziemii, które w Japonii są częstym i katastrofalnym w skutkach zjawiskiem. Ich twórcami są inżynierowie z japońskiej pracowni Air Danshin Systems. Pierwszą ich cechą jest fakt, że domy tego typu nie są na stałe połączone z fundamentem. 

System opracowany przez projektantów z Air Danshin Systems Inc. pozwala domowi unosić się w odpowiednim momencie nad ziemią. Oznacza to, że dom uniesie się tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne, czyli w sytuacji zagrożenia trzęsieniem ziemii. Specjalny czujnik jest w stanie z wyprzedzeniem wykryć początek aktywności sejsmicznej, a następnie aktywować sprężarki powietrza. System sprężarek wtłacza strumień powietrza między podłogę domu, a fundament, wypełniając go w zaledwie 5 sekund.


Dom unosi się “w powietrzu” tak długo, jak długo trwa aktywność sejsmiczna. Po wstrząsach wtórnych dom opada i stoi na specjalnej ramie wokół fundamentu. Jak mówią twórcy technologii, w Japonii zbudowano już około stu takich domów. Niektóre z nich to niezbyt duże budynki, które siedem lat temu zostały zniszczone przez trzęsienieziemi, a następnieodrestaurowane za pomocą nowej technologii, bez sztywnegopołączenia z fundamentem.

Ponadto firma twierdzi, że jest to opłacalna i ekologiczna alternatywa dla innych sposobów ochrony przed trzęsieniem ziemi. Średnio jest to 1/3 kosztów innych systemów i wymaga bardzo mało konserwacji. Jesteśmy pod wrażeniem, że udaje nam się sprzedać tę technologię również dużym obiektom, takim jak laboratoria fabryki, w których często znajdują się materiały wrażliwe, delikatne i potencjalnie niebezpieczne. Myślimy również o elektrowniach atomowych. Gdyby można było wdrożyć technologię 50 elektrowniach w kraju, byłoby to naprawdę coś.” – mówią przedstawiciele Air Danshin Systems Inc.

Firma stworzyła również film pokazujący testy prototypu. Obejrzycie go poniżej:

źródło: https://www.airdanshin.jp / grafiki: https://www.airdanshin.jp

Czytaj też: Japonia | Technologia | Ciekawostki | Architekt