Lotnisko zmieniło się w park

Lotnisko zmieniło się w park linearny. Znajduje się w centrum miasta!

Lotnisko zmieniło się w park linearny o długości niemal 2 kilometrów (1814 metrów długości). Nowy park pełen zieleni zastąpił zamknięte w 2011 roku lotnisko Longhua Airport w Szanghaju, które do 1949 roku było jedynym cywilnym obiektem tego typu w regionie. 

Lotnisko Longhua Airport powstało w 1922 i do roku 1949 było jedynym lotniskiem cywilnym obsługującym mieszkańców Szanghaju. W 2008 roku z lotniska wystartował ostatni samolot pasażerski, a samo lotnisko zostało zamknięte w 2011 roku ze względu na brak możliwości rozwoju w gęstej tkance miejskiej, a także ze względu na fakt, że ruch lotniczy przejęło nowo powstałe lotnisko na obrzeżach miasta. Olbrzymia działka leżąca w samym sercu jednego z największych miast świata była idealnym miejscem na nowe inwestycje, jednak władze postanowiły przebudować teren na linearny park, który zajmie całą długość dawnego pasu startowego.


W ten sposób lotnisko zmieniło się w park linearny Xuhui Runway Park, którego całkowita długość wynosi 1814 metrów. Ze względu na bliskość rzeki na terenie parku powstało sporo elementów architektury wykorzystującej wodę. Wśród nich niewielkie kanały, zatoczki, fontanny, czy oczka wodne. Wzdłuż parku posadzono szpalery drzew, które mają oddzielać odwiedzających park od miasta i ruchu ulicznego, a także nowo powstałej alei, która zajęła miejsce dawnego pasa startowego.

Nie zabrakło również przestrzeni do uprawiania sportów czy rekreacji takich jak bieżnie, siłownie na świeżym powietrzy, place zabaw, czy boiska do koszykówki, czy piłki nożnej. Warto również dodać, że park zaprojektowany przez studio Sasaki będzie w pełni samowystarczalny energetycznie za sprawą paneli fotowoltaicznych, natomiast woda potrzebna do podlewania roślin będzie pochodzić z deszczówki gromadzonej pod powierzchnią parku. 

Ciekawym zabiegiem jest również fakt zachowania elementów dawnej płyty lotniska, które w pomysłowy sposób zostały topione w nową tkankę miejską, tworząc między innymi fragmenty chodników. Celem architektów było nawiązanie do historii miejsca, które przez niemal 100 lat pełniło funkcję lotniska.

Czytaj też: Chiny | Ekologia | Metamorfoza | Zieleń | Miasto | Rośliny

źródło: dezeen.com
zdjęcia: www.sasaki.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły