Luwr udostępnił zbiory online. Wszystkie dzieła można obejrzeć za darmo! 

Luwr udostępnił zbiory składające się z ponad 480 tysięcy dzieł sztuki. Wśród nich nie zabrakło najważniejszych dzieł takich jak Mona Lisa Leonarda da Vinci,  czy marmurowa rzeźba Nike z Samotraki. Wszystkie prace można oglądać za darmo, bez wychodzenia z domu! 

Luwr właśnie udostępnił całą swoją kolekcję sztuki online, pozwalając ludziom na całym świecie zanurzyć się w świecie sztuki i historii z domu, i to za darmo.  Nowo wprowadzona baza danych kolekcji zawiera ponad 480 000 dzieł z francuskiego Luwru, a także z Musée National Eugène-Delacroix, czy kolekcję rzeźb z ogrodów Tuileries i Carrousel. 

Platforma posiada również tak zwany “MNR” ( Musées Nationaux Eécupération) czyli kolekcję dzieł, które zostały odnalezione po II wojnie światowej i przekazane do Luwru do czasu, gdy będą mogły wrócić do swoich prawowitych właścicieli.


Platforma prezentuje dzieła sztuki z ośmiu działów Luwru; od sztuki islamskiej i dzieł renesansowych, po egipskie antyki i czy obrazy artystów z niemal całego świata. Platforma internetowa umożliwia miłośnikom sztuki i badaczom odkrywanie dzieł poprzez proste lub zaawansowane poszukiwania, przeglądanie poszczególnych działów kuratorskich, a nawet albumy tematyczne.  Ponadto interaktywna mapa online prowadzi zwiedzających pokój po pokoju i jest dostępna w językach: francuskim, angielskim, hiszpańskim i chińskim.

„Dziś Luwr odkurza swoje skarby, nawet te najmniej znane. Po raz pierwszy każdy może bezpłatnie uzyskać dostęp do całej kolekcji dzieł z komputera lub smartfona, niezależnie od tego, czy są one wystawione w muzeum, wypożyczone, nawet długoterminowo, czy też znajdują się w magazynie.  Oszałamiające dziedzictwo kulturowe Luwru jest teraz na wyciągnięcie ręki!  Jestem pewien, że te cyfrowe treści jeszcze bardziej zainspirują ludzi do przyjścia do Luwru i osobistego odkrywania kolekcji” – mówi Jean-Luc Martinez, dyrektor muzeum Luwr. 

Pełna kolekcja dostępna jest pod tym linkiem: https://collections.louvre.fr 

Czytaj też: Francja | Sztuka | Kultura | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: https://collections.louvre.fr / Luwr udostępnił zbiory online. Wszystkie dzieła można obejrzeć za darmo! 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły