Ma 50 m kw. i jest w Gdyni. Mieszkanie z nutą Orientu

O elementy nawiązujące do Orientu zadbali architekci z pracowni KODO; to średniej wielkości mieszkanie ma 50 m kw. i znajduje się w nowym budynku w Gdyni. Wnętrze miało być ponadczasowe, nowoczesne i eleganckie. Zaaranżowano tu mariaż orientalnych akcentów z subtelnie zmiękczoną współczesną stylistyką.

Projektanci dokładnie poznali potrzeby właścicieli. Tym drugim zależało na powstaniu dużej przestrzeni dziennej oraz wygospodarowaniu oddzielnego, dodatkowego miejsca do spania. Pierwszy cel udało się osiągnąć zmniejszając nieco powierzchnię sypialni, drugi poprzez relokację aneksu. Aby spotęgować wrażenie przestrzeni sypialnię oddzielono od strefy dziennej schowanymi w ścianie kasetowymi drzwiami przesuwnymi. Drzewa te wykonane zostały z drewna dębowego. Dodatkowo oddzielną przestrzeń do sypialni przesłonięto lekkim przepierzeniem wykonanym z malowanej na czarno stali i szkła.

Kluczowe w aranżacji są wybrane do niej materiały, ich kolorystyka oraz nietypowe elementy dekoracyjne. W sferze materiałów krążymy wokół drewna, kamienia i stali – uwagę zwracają drewniane meble, drzwi i lamele na ścianie salonu, strukturalne kamienne okładziny w kuchni i łazience oraz czarna stal armatury, grzejników i ram przepierzeń. Świat kolorów zbudowano na zestawieniu ciepłych brązów drewna, głębokiej czerni i gamie stonowanych szarości – opisują autorzy projektu.

Nieszablonowe elementy wizualne opierają się na wykorzystaniu pionowych linii, które wizualnie unoszą sufit i optycznie powiększają całość. Elementy dekoracyjne objawiają się w różnych formach – wysokiego grzejnika, ażurowych przeszkód konstrukcyjnych czy w formie przestrzennych lameli na ścianach i miękkich paneli obiciowych oraz w formie prostych linii wysokiej zabudowy meblowej.


Wrażenie robi umieszczona na ścianie sypialni egzotyczna tapeta z motywem dalekowschodnim. Pionowe linie to również forma, którą wykorzystano w uchwytach mebli, zabudowie łazienkowej czy niektórych oprawach oświetleniowych.

Nutę elegancji przestrzeni nadały starannie dobrane dodatki – oprawy oświetleniowe, grzejniki w nietypowej formie czy czarna armatura.

Uwagę zwracają ciekawe rozwiązania funkcjonalne – wnęka w zabudowie meblowej korytarza, siedzisko w kuchni, tapicerowana ławka w jadalni czy naświetle pod sufitem w ścianie sypialni – dodają autorzy projektu.

Konsekwencję projektową widać też w wybranym sprzęcie meblowym – szafce RTV czy stoliki kawowym. W mieszkaniu w Gdyni powstała przestrzeń pełna elegancji, funkcjonalnych rozwiązań i ciepła.

źródło: KODO

Czytaj też: Gdynia | Mieszkanie | Wnętrza | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie