Mariaż cegły i nowoczesnego designu. Zaglądamy do restauracji WERK

Projekt wnętrza wykonali architekci z pracowni BEEF. Restauracja WERK znajduje się Bratysławie w Słowacji. Obiekt działa w miejscu dawnego kompleksu przemysłowego. Opuszczona przestrzeń teraz tętni życiem.

To jeden z największych poprzemysłowych kompleksów w stolicy Słowacji. Ceglany budynek kiedyś był częścią kompleksu rafinerii Apollo. Przez lata był opuszczony, jednak kompleks udało się wyremontować i teraz pomału do niego wraca życie. W obiekcie powstały przestrzenie dla handlu i usług. Swoje biura mają tam liczne startupy. Można tu korzystać z wielofunkcyjnej Sali konferencyjnej, kawiarni, galerii i restauracji. Jednym z magnesów przyciągających mieszkańców jest restauracja WERK projektu BEEF ARCHITECTI.

Architekci zaprojektowali wnętrze w taki sposób, aby dostosować przestrzeń do aktualnych potrzeb. Na przykład rano można wydzielić małą strefę śniadaniową, która jest oddzielona od pozostałej przestrzeni restauracji kotarą. Przez cały dzień restauracja może służyć jako miejsce na robocze lunche lub kawę i ciasto. Pod koniec tygodnia i wieczorami WERK przechodzi przemianę w tętniący życiem bar z muzyką na żywo. Wykorzystując projekt architektoniczny dawnej ciepłowni, wnętrze restauracji oferuje otwarte widoki na wszystkie kondygnacje. Inne godne uwagi cechy to bezpośredni kontakt z otoczeniem i bezbarierowe połączenie z tarasem. Wieczorami restauracja kusi gości podświetlanym szyldem.


Centralnym punktem lokalu jest otwarta kuchnia i bar. Wnętrze wypełniają zarówno tradycyjne stoły i ławy, jak i taborety i krzesła barowe. Są tutaj też niskie stoły barowe.

Wejście do restauracji wyznaczają duże przeszklone drzwi z metalowymi ramami. To ukłon wobec industrialnego dziedzictwa miejsca. Do przeszłości nawiązują też takie elementy jak widoczne nad głowami klientów silosy i ściany zbudowane z oryginalnych cegieł.

Architekci wykorzystali mocne materiały i szorstkie powierzchnie, aby nadać przestrzeni oryginalnego wyglądu. Wrażenie robi nietypowo ułożona cegła ułożona w jodełkę na podłodze. Ciekawostką jest też konstrukcja ze stali corten na ladzie barowej.

fot. Matej Hakár, www.matejhakar.com

źródło: BEEF ARCHITEKTI

Czytaj też: Restauracja  | Kawiarnia | Wnętrza | SłowacjawhiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły