Metamorfoza mieszkania w kamienicy. Właścicielka samodzielnie stworzyła projekt

Każdy remont jest wyzwaniem, dlatego warto korzystać z narzędzi, które ułatwiają pracę i pozwalają przygotować projekt zmian. Przykładem jest metamorfoza mieszkania Izy, która wraz z mężem kupiła lokal w starej kamienicy. Właścicielka postanowiła samodzielnie zaprojektować całą przestrzeń, dopasowując odpowiednie meble i dodatki do wyjątkowej specyfiki kamienicznego lokum. Podczas pracy korzystała z narzędzia do projektowania wnętrz VOXBOX, które stworzyła marka VOX.

Samodzielne projektowanie metamorfozy mieszkania nie musi być trudne. Zadanie ułatwi bezpłatny program VOXBOX. Wystarczy podać wymiary mieszkania lub wybranego pomieszczenia wraz z jego wysokością a następnie dobrać podłogę, listwy, panele ścienne, meble i dodatki. Co ciekawe, program generuje kosztorys oraz listę zakupów, dzięki czemu możemy łatwo oszacować, ile będzie kosztować remont. W projektowaniu nowego wnętrza pomogą doradcy VOX, z którymi można umówić się na spotkanie. W wybranych salonach VOX można też przespacerować się po swoim przyszłym wnętrzu. Jest to możliwe dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości. Taki “spacer” ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru mebli. W salonie można też poprawić swój projekt korzystając z pomocy doradców VOX. 

Mieszkania w kamienicach mają unikalny klimat dawnych lat. Duża przestrzeń, wysokie sufity, oryginalna stolarka drzwiowa – to tylko niektóre atuty takiej przestrzeni. Niepowtarzalny charakter tworzy także klasyczna drewniana podłoga. To ponadczasowa baza, która wymagała jedynie odświeżenia i postawienia odpowiednich mebli, które będą służyć przez lata. Aby wydobyć ukryte piękno należało usunąć stare tapety, pomalować ściany i wykonać olejowanie podłóg. W wielu zadaniach Izie pomagali jej znajomi. Zanim jednak prace remontowe ruszyły na dobre, właścicielka wykonała szczegółowy projekt swojego mieszkania, korzystając z programu VOXBOX, dzięki któremu mogła przetestować różne pomysły.


Właścicielka mieszkania na ekranie swojego komputera mogła swobodnie dobierać meble, sprawdzać, jak prezentują się w danym otoczeniu i jak współgrają z przestrzenią. Aranżacja wnętrza miała oddać charakter jego mieszkańców, nie tracąc przy tym ducha starego budownictwa. W tej kwestii Iza postanowiła pozostać wierna ulubionej palecie barw, w otoczeniu której czuje się najlepiej. 

Iza na co dzień pracuje w VOX, więc dobrze znała produkty, które wybrała do przestronnego wnętrza mieszkania w kamienicy. Białe frezowane listwy Evera podkreśliły charakter ponad stuletniej podłogi, a jasne meble skomponowały się z kamienicznym wnętrzem. Całość dopełniły dodatki nawiązujące do stylistyki vintage.

W całej metamorfozie ważne było przemyślane urządzenie stref, z których domownicy będą korzystać. Przykładem jest biblioteczka, którą Iza postanowiła zaprojektować samodzielnie w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadała jej potrzebom. W tym celu skorzystała z systemu Creative umożliwiającego wiele konfiguracji. Górna część regału oferuje dużą przestrzeń na książki i ulubione drobiazgi, z kolei dolna pozwala skryć przed wzrokiem gości wszystkie prywatne przedmioty. Tak po połączeniu pięciu regałów w systemie Creative powstał mebel odpowiadający oczekiwaniom Izy.

Regały Creative skonfigurowałam w programie do aranżacji wnętrz VOXBOX, dzięki czemu mogłam zdecydować o układzie półek oraz części, która ma być otwarta i zamknięta. Zobaczyłam też, jak finalnie będzie wyglądać ta przestrzeń. Oprócz biblioteczki potrzebowałam również miejsca do przechowywania, dlatego w systemie Creative stworzyłam komodę, którą umieściłam w salonie. Trzydrzwiowy mebel w pełni zamknięty, bez uchwytów to idealne miejsce na ulubione bibeloty i kieliszki – opowiada Iza.

Meblem, przy którym toczy się życie domowników okazał się okrągły stół z kolekcji Simple. Mieszkańcy jedzą przy nim posiłki i pracują. Chociaż blat stołu można złożyć do kompaktowego, okrągłego kształtu, to mieszkańcy uwielbiają go rozkładać – wtedy forma staje się owalna i oferuje więcej miejsca. Duży stół dobrze sprawdza się podczas licznych przyjęć.

Dodatki? Tutaj warto zwrócić uwagę na dekoracyjne naczynia wykonane z naturalnych materiałów. We wnętrzu wyróżnia się wazon Barell z przyciemnianego szkła, który ustawiony został na tle jasnej ściany oraz kamionkowy wazon Qos o intrygującym, organicznym kształcie.

Przeprowadzając metamorfozę starego mieszkania w kamienicy, nie można zapomnieć o oświetleniu, które odgrywa kluczową rolę w panującym klimacie. Jako dodatek Iza wykorzystała lampy Stockholm z jasnym abażurem i szklaną podstawą. Ciepłe rozproszone światło nadaje przytulności całemu wnętrzu. O intymną atmosferę zadbały też świece sojowe umieszczone w świecznikach dopasowanych kolorystyką do całości aranżacji. O porządek w mieszkaniu pomagają zadbać organizery Punto, które umożliwiają przechowywanie biurowych akcesoriów. Metalowe pojemniki można przenosić, dlatego właścicielka może urządzić swoje domowe biuro w dowolnej części mieszkania. Sprytne!

Nawigacja w programie VOXBOX

Dobierając dodatki, Iza odkryła minimalistyczny stolik Handy w swoim ulubionym kolorze. Poręczny uchwyt sprawia, że w ciepłe dni może zabierać go ze sobą na balkon. Przestrzeń na zewnątrz również została funkcjonalnie zaprojektowana. Dzięki wygodnym poduszkom Sand i miękkim pledom gospodarze mogą spędzać na balkonie długie godziny. O domowy klimat zadbał ręcznie tkany dywan, który zapewnia przyjemny masaż bosym stopom.

Więcej informacji o VOXBOX znajdziecie na oficjalnej stronie klikając TUTAJ.

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Metamorfoza | Kamienica | Meble | whiteMAD na Instagramie

źródło: VOX

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą VOX.