ARCHITEKTURA

Metamorfoza podwórek w Warszawie. Zieleń zajmuje miejsce asfaltu

Betonowa pustynia przy Marymonckiej 151, 153 i 155  w Warszawie zmieniła się w przyjazny skwer z dużą ilością zieleni. Zmiany spotkały też kolejne podwórka w Warszawie. W sumie urzędnicy z Bielan przebudowali 25 podwórek, zmiany na 4 kolejnych są w trakcie.

Mieszkańcy zgłosili się do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dla dzielnicy Bielany, a wiceburmistrz Piątkowski zorganizował spotkanie informacyjne. Po długich dyskusjach wszystkie strony doszły do porozumienia i udało się wypracować projekt kompleksowej przebudowy podwórka.Ta krótka historia pokazuje, że do zmian w swoim najbliższym otoczeniu nie trzeba wiele, często wystarczy tylko jedno zgłoszenie w ratuszu.

To bardzo dobry obraz tego, że wspólne działanie a przede wszystkim rozmowa przekłada się na efekt. Przestrzeń tworzymy na podstawie dialogu z mieszkańcami, co cieszy mnie najbardziej – tłumaczy wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski.

Efekty metamorfozy zaskakują. Przed startem prac, podwórko na Wrzecionie wyróżniała duża ilość asfaltu z miejscem po piaskownicy zakrytym kostką Bauma. Po zakończeniu modernizacji asfalt zastąpiono trawnikiem przez, z prostym chodnikiem. Pojawiły się nowe kosze na śmieci, nowe nasadzenia w tym 11 dodatkowych drzew. 

Mamy przepiękny skwer. Przyjemnie jest teraz przesiadywać na podwórku z sąsiadkami – mówi pani Józefa, której podobnie jak innym mieszkańcom budynku zależało na przebudowie podwórka.

Jak wylicza wiceburmistrz Piątkowski, w ostatnich miesiącach udało się zrewitalizować podwórka przy m.in. Kasprowicza 80, 82, 82A oraz Przy Agorze 27 i Szepietowskiej 2. Aktualnie prace prowadzone są na podwórkach przy Skalbmierskiej 16 i Marymonckiej 35. W planach jest remont podwórek m.in. Wrzeciono 41, Kulczycka 3, Oczapowskiego 2, Skalbmierska 11 i 11a, Schroegera 92/96 oraz Dorycka 9.

Program „Bielańskie Rewolucje Podwórkowe” zrodził się na corocznych spotkaniach ze wspólnotami mieszkaniowymi. Dyskusje z lokatorami pokazały, że wszystkim bardzo zależy na zmianach otoczenia wokół budynków komunalnych. Zgłoszenie do programu jest bardzo proste. Wspólnota mieszkaniowa poprzez swój zarząd, w piśmie skierowanym do wiceburmistrza Piątkowskiego lub Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, musi wyrazić chęć przystąpienia do programu. W akcesie musi być zawarte m.in. zobowiązanie wspólnoty do dbania o nowe nasadzenia. W drugiej kolejności wniosek jest analizowany i jeśli nie ma żadnych przeciwskazań oraz są zabezpieczone środki finansowe, przekazywany jest do realizacji.

Nowe nasadzenia przy Kasprowicza 80
Szepietowska 2
Szepietowska 2
Kasprowicza 80
Kasprowicza 80
Kasprowicza 19 przed zmianami
Kasprowicza 19 po zmianach

Recent Posts

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Samotnia – kultowe karkonoskie schronisko jest jednym z najstarszych w Polsce

Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o niewielkim domku pochodzą już…

17 maja 2024

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej