Metamorfoza zwykłego targowiska w Gdyni. Nowe szyldy zachwycają

Miejskie targowiska nie muszą straszyć pstrokatymi szyldami, reklamami i banerami. Udowodnili to działacze stowarzyszenia Traffic Design, którzy przygotowali projekt metamorfozy targowiska w Gdyni przy placu Górnośląskim. Odmieniono frontowe wejście na teren targu. Teraz kolejny ruch należy do samych przedsiębiorców – otrzymali oni poradniki dotyczące identyfikacji wizualnej.

„Targowisko Orłowo” – taki frontalny szyld, umieszczony na specjalnie zbudowanej konstrukcji będzie od teraz zapraszał na zakupy przy placu Górnośląskim. Nad nowym wyglądem targowiska pracował zespół projektantów ze Stowarzyszenia Traffic Design.

Spośród kilku koncepcji ostatecznie postawiliśmy na uspójnienie stylistyki reprezentacyjnych elementów i wypracowanie koncepcji, z której w przyszłości będą mogli korzystać wszyscy przedsiębiorcy z targowiska – wyjaśnia Jacek Wielebski, kurator stowarzyszenia Traffic Design.

Przy metamorfozie samego ryneczku postawiono na minimalizm i stonowane kolory, podobnie jak w przypadku wcześniejszych realizacji Traffic Design. Teraz orłowskie targowisko od strony ulicy Wielkopolskiej jest na pierwszy rzut oka po prostu schludne.

Głównym elementem jest szyld, który będzie znakiem rozpoznawczym tego targowiska. Nanieśliśmy zaprojektowane przez nas litery, nawiązujące do szyldów przemysłowych i do liternictwa z suwnicy Stoczni Gdynia. Zrobiliśmy oprócz tego instrukcję, katalog dobrych i łatwych rozwiązań dla przedsiębiorców. Stworzyliśmy też uzupełniające dwa murale, które okalają front targowiska od strony dwóch różnych wejść, do sklepu zoologicznego i do kwiaciarni. Odświeżyliśmy też cały przód – wylicza Jacek Wielebski.

fot. Kamil Złoch

Przy metamorfozie targowiska stowarzyszenie współpracowało m.in. z Centrum Designu Gdynia oraz Plastykiem Miasta.

Idea to „im mniej, tym więcej” i to się udało. Myślę, że każde targowisko mogłoby tak wyglądać, to też początek pewnego procesu i zmiany myślenia przedsiębiorców o komunikacji z klientami. Podnosimy jakość estetyczną przestrzeni publicznej, miejsca w którym jest prowadzony biznes. W Trójmieście to chyba pierwszy taki projekt, jeżeli chodzi o targowisko. Jak najbardziej słuszny i potrzebny – mówi Jacek Piątek, Plastyk Miasta.

Dalsze zmiany graficzne, szczególnie w przypadku szyldów znajdujących się wewnątrz targowiska są uzależnione już od samych przedsiębiorców. Projekt został zrealizowany ze środków pochodzących z budżetu Gdyni w ramach otwartego konkursu ofert dla podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego o wsparcie lub powierzenie zadań z zakresu wdrażania dobrych praktyk projektowych w 2019 roku.

Zobacz rówież: Gdynia | Logo | Identyfikacja wizualna | Grafika | Metamorfoza | Renowacja | Sklep

Metamorfoza targowiska w Gdyni

Źródło: UM Gdynia, Traffic Design

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły