Miasto naszych marzeń: Natura Stoczni według Centrum Kultury w Gdańsku

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku we współpracy ze 100cznia, zaprasza na letni cykl spotkań Miasto Naszych Marzeń: NATURA STOCZNI. Akcja ma zaktywizować mieszkańców i zachęcić ich do podjęcia proekologicznych działań.

W ramach europejskiego projektu Memory of Water już od ponad roku organizatorzy zbierali wspólne wyobrażenia i marzenia o możliwej przyszłości dawnych terenów Stoczni Gdańskiej. W partycypacyjnym procesie, zatytułowanym Stocznia od Nowa, jego uczestniczki i uczestnicy zgłosili swe marzenia w sześciu kategoriach tematycznych, w tym ZIELEŃ I EKOLOGIA, na której zostanie skoncentrowana szczególna uwaga wydarzenia. Znaczna część tych marzeń zainspirowała kilka międzynarodowych interwencji artystycznych, zrealizowanych w 2019 r. na terenach „Stoczni Cesarskiej” – i do dziś tam obecnych. Pomysłodawcy mają nadzieję, że działania zainspirują wszystkich mieszkańców. Spotkanie odbywać się będą przez całe lato raz w miesiącu w “100czni”, by w okolicznościach przyrody porozmawiać z autorkami i autorami ciekawych pomysłów o tym, jak zazieleniać miasta, a zwłaszcza tereny Stoczni.

Centrum Kultury w Gdańsku


Pierwsze spotkanie odbędzie w środę 24 czerwca, o godz. 19:00. Agnieszka Wołodźko, artystka, kuratorka, animatorka kultury przedstawi pomysł „Ogrodu solidarności” – założenia, ale i odtworzenia, na terenach postoczniowych – ogrodów i sadów, klombów i rabatek – miejsc spotkań, interakcji i integracji sąsiedzkiej – wspólnych pikników i zabaw, ale też miejsc lokalnej produkcji warzyw, owoców i ziół.

Podczas kolejnych spotkań (22 lipca, 26 sierpnia, 16 września) organizatorzy zapowiadają rozmowy na następujące tematy: „Skrzydlaci, futrzani i inni nie-ludzcy mieszkańcy miast – jak stworzyć przestrzeń miejską przyjazną różnym gatunkom fauny i flory; „Dzika zieleń – czyli wolność i swoboda dla roślin”, „Założenia parkowe i zielone szlaki – Park Steffensa jako punkt odniesienia”.

Czytaj też: Gdańsk | Renowacja | Meble miejskie

Opracowanie koncepcji i prowadzenie spotkań: Roman Sebstyański.
Koordynacja projektu „Memory of Water” w Gdańsku: Magda Zakrzewska-Duda, Katarzyna Szewciów (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku).
Współpraca 100cznia: Kuba Łukaszewski