Mieszkanie młodych kolekcjonerów i fanów designu w Warszawie

Autorką projektu wnętrza jest Angelika Fedorczuk, która prowadzi pracownię projektową Jasno Projekty. Mieszkanie na Żoliborzu w Warszawie to ciepła i energetyczna przestrzeń, która w stu procentach odpowiada na potrzeby pary młodych ludzi.

Mieszka tu para przyszłych małżonków. Mieszkanie znajduje położone jest na Żoliborzu Artystycznym w Warszawie.

Przyszli małżonkowie, którzy zwrócili się do mnie o projekt, doskonale znali swoje potrzeby i podkreślali, że przytulne wnętrze z miejscem na ich pasje jest dla nich najważniejsze. Poczęstowali mnie pyszną kawą i opowiedzieli o swoich pasjach do podróży, do dobrej kawy, do fotografii i muzyki, a także do dizajnu. Po tej wizycie, wyszłam z uśmiechem na twarzy, przekonana, że razem uda nam się stworzyć coś fajnego – wspomina Angelika Fedorczuk.

Wprawdzie lokal znajduje się w nowym budynku, ale dzięki przemyślanym dodatkom udało się tu wprowadzić elementy, które lekko nawiązują do designu dawnych lat.

Wyzwaniem w projekcie wnętrza było stworzenie odpowiedniego podziału w największym pomieszczeniu. Miało ono pełni funkcję kuchni, jadalni i salonu. Po wielu analizach powstała funkcjonalna strefa dzienna, w której domownicy mogą spędzać większość wolnego czasu.


Część jadalni podkreślono płytkami w czarno-białą szachownicę. Projektantka inspirowała się tutaj starymi warszawskimi klatkami schodowymi. Podobne rozwiązanie zastosowała w przedpokoju. Pozostałą część mieszkania zdobi ułożony na podłodze drewniany parkiet w ciemniejszym odcieniu. Podobny odcień drewna dostrzec można w zabudowach meblowych.

Największą gwiazdą przestrzeni jest jednak mebel w formie współczesnej meblościanki. To drewniany regał, który wypełnił całą ścianę i uporządkował wnętrze. W centralnej części umieszczono telewizor, a obok osobiste przedmioty właścicieli takie jak gramofon, książki czy pamiątki z podróży. Całość lekko nawiązuje klimatem do estetyki z okresu PRL.

Podobny klimat utrzymany został w pozostałej części domu. Można tu znaleźć drewniany fotel z polskiej fabryki mebli, kultowe, odrestaurowane krzesła projektu Józefa Hałasa czy rozkładaną kanapę w stylu dawnych wersalek.

W całym domu pojawiają się też akcenty współczesnego polskiego dizajnu. Są wazony od polskich projektantów, książki o historii Żoliborza, kolekcja zdjęć, plakatów i obrazów. Nawet akcesoria kuchenne nie są dziełem przypadku. To wnętrze zostało zaprojektowane tak, aby było tłem dla bogatego życia i pasji jego mieszkańców. Miało być przytulnie, nieco nostalgicznie, retro, ale we współczesnym wydaniu. Część dekoracji w mieszkaniu została wypożyczona z kolekcji z DESA Home Today, we współpracy ze współczesnymi projektantami. W przestrzeni tej znaleźć można ceramiczne dzieło “Krajobraz” Olgi Milczyńskiej, porcelanowy wazon “PAO Fern” Katarzyny Wasielewskiej oraz koc “Blur No.1” projektu REST studio.

fot. Mood Authors

projekt: jasno.projekty – Angelika Fedorczuk

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Warszawa | Eklektyzm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły