Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty. Remont uwolnił jego potencjał

Mieszkanie znajduje się w bloku z lat 70. w Pradze w Czechach. Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni Plus One Architekci – Petra Ciencialová i Kateřina Průchová. Projektantki odsłoniły betonowe elementy konstrukcyjne, które stały się elementem dekorującym przestrzeń.

Modernistyczny budynek, w którym znajduje się mieszkanie, został zaprojektowany przez Karla Filsaka. Jego charakterystycznym elementem są okna biegnące przez całą szerokość strefy dziennej oraz wspomniane już betonowe filary.

Podczas remontu projektantki na nowo zaaranżowały przestrzeń. W salonie i łazience wyeksponowano betonowe słupy, które stanowią część nośną budynku. Dodatkowo usunięto pomieszczenie techniczne, które stało się częścią nowej, dużej łazienki. Miejsce do przechowywania powstało w przedpokoju – zbudowano tam system szaf wnękowych.

Część dzienna mieszkania wyróżniona jest światłem – zapewniają to duże okna biegnące przez całą szerokość pomieszczenia. Jasny salon kontrastuje z ciemną łazienką. Całość wizualnie łączy dębowa podłoga i wylewka betonowa. Ta pierwsza znajduje się również w sypialni. Drewniana podłoga i betonowa wylewka łączą się pod wyspą kuchenną i symbolicznie oddzielają strefę salonu od kuchni. Kuchnia zaprojektowana została w dębowej wnęce, którą uzupełnia betonowa płyta ozdobiona kamieniami.


W mieszkaniu ustawiono meble zamówione na wymiar. W ten sposób projektantki w pełni wykorzystały potencjał dostępnej powierzchni. Kolorystyka mebli jest zróżnicowana, ale ograniczona do bieli, ciemnego dębu i czerni. W sumie mieszkanie w bloku ma 73 m kw. powierzchni.

fot. Radek Úlehla, www.radekulehla.com

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Czechy | Praga | Eklektyzm | whiteMAD na Instagramie