Mieszkanie z wysokim sufitem w kamienicy w Poznaniu

Mieszkania w kamienicach mają ogromny potencjał, zwłaszcza kiedy mogą “pochwalić się” wysokim sufitem, dużymi oknami i balkonem… Wykorzystała to Katarzyna Bruch-Menz z BRUCH studio, która zaprojektowała mieszkanie w kamienicy w Poznaniu. Nowa aranżacja utrzymana jest w minimalistycznym stylu. Tylko kilka barw akcentuje tu swoją obecność.

Pierwszym wspomnianym kolorem jest zieleń. To właśnie drzwi w tym kolorze prowadzą do mieszkania w kamienicy w centrum Poznania. W środku mieszka polsko-włoska para, która wcześniej mieszkała w Niemczech, ale niedawno przeprowadziła się do Poznania. Pragnęli mieszkać w starych, ceglanych murach. Wymarzone miejsce znaleźli w centrum miasta.

Ich nową przestrzeń wyróżniają sztukaterie, czerwona cegła i mozaika w geometryczny wzór, która podkreśla wejście do lokalu. Na podłodze znalazła się także klasyczna, drewniana podłoga w jodełkę. W zabudowie ściany udało się schować szafę garderobianą, dzięki czemu można szybko odłożyć odzież wierzchnią oraz obuwie, to znacznie ułatwia zachowanie porządku i codzienną organizację.

Układ mieszkania przypomina trapez, dlatego projektując wnętrze architekci chcieli nieco “wyprostować” przestrzeń. Miała tu powstać otwarta strefa dzienna, składająca się z kuchni połączonej z salonem, zamkniętej sypialni, łazienki oraz garderoby, która znalazła się na korytarzu. We wnętrzu połączono klasyczne elementy z loftowymi akcentami. przykładem jest szklana ściana z drzwiami prowadzącymi do sypialni.

Dzięki tym drzwiom mieszkanie zyskało na optycznym jego powiększeniu. Więcej światła słonecznego udało się uzyskać poprzez wymianę jednego z okien na okno balkonowe w konsultacji z miejskim konserwatorem zabytków. Mieszkanie bowiem posiada dostęp do zewnętrznego tarasu od strony oficyny – tłumaczy Katarzyna Bruch-Menz z BRUCH studio.

Ogromne znaczenie miał dobry projekt kuchni. Miała nie tylko dobrze wyglądać, ale i podołać wszelkim kuchennym rewolucjom. Zielone fronty, czarny blat, górne szafy wieńczone gzymsem oraz zaokrąglona wyspa kuchenna z rzeźbioną nogą nadają całości wyjątkowego charakteru. Ważne są też detale. Miedziane uchwyty stanowią dodatkowy akcent stylistyczny.

W tak niewielkiej przestrzeni kuchni udało się pomieścić wszystkie aspekty funkcjonalne, jakie powinna spełniać kuchnia. A dodam, że wszelkie dania wychodzą spod ręki Włocha. Kontynuację mozaiki geometrycznej widzimy również i w tej części – dodaje Katarzyna Bruch-Menz.

Czerwoną cegłę w części salonu udało się zachować w ostatnim momencie. Był to jedyny zachowany w dobrym stanie odcinek cegły pośród wszystkich ścian mieszkania. Teraz to cenny detal przypominający historię miejsca.


Sypialnia jest niewielka, ale udało się tu zmieścić duże łóżko z zagłówkiem, wolnostojący regał na książki i stworzyć miejsce do pracy. Co ciekawe, sypialnia jest pomieszczeniem przechodnim, skąd można dostać się do łazienki. Takie rozwiązanie cenią gospodarze.

Sama łazienka znajduje się na końcu długiego korytarza. Projektantka postanowiła ozdobić ją szkliwionymi, białymi płytkami. Natomiast na podłodze znalazły się zielone płytki z motywem kwiatów. Strefę kabiny prysznicowej oddzielono ścianką od strefy umywalki. Głęboki granat szafki podumywalkowej stanowi mocny akcent we wnętrzu. We wnęce przy szafce znajduje się pralka w zabudowie oraz miejsce do przechowywania.

Każdemu architektowi wnętrz zależy, aby założenia projektowe były zrealizowane jak najwierniej. Tutaj udało się to spełnić, dzięki zaufaniu klientów a wnętrza kamienicy przeszły najmilsze oczekiwania – dodaje na koniec autorka projektu.

_

O pracowni:

BRUCH studio to autorska pracownia architektury wnętrz działająca w zakresie projektowania wnętrz prywatnych oraz publicznych, założona w 2016 r. przez architekta inż. Katarzynę Bruch-Menz. BRUCH studio specjalizuje się w projektach wnętrz dla klientów indywidualnych i komercyjnych.

projekt: BRUCH studio, Katarzyna Bruch-Menz

zdjęcia: Zasoby studio

Czytaj też: Poznań | Mieszkanie | WnętrzaKamienicawhiteMAD na Instagramie