ARCHITEKTURA

Modernistyczna stacja Warszawa Powiśle. “Perła na szynach” projektu Romanowicza i Szymaniaka

Stacja PKP Warszawa Powiśle należy do czołówki najciekawszych dzieł modernistycznej powojennej architektury stolicy. Budynek został zaprojektowany przez twórców Dworca Centralnego jako jeden z przystanków na warszawskiej linii średnicowej. Jego awangardowe kształty i rozwiązania od razu zyskały uznanie w świecie architektury. Mimo to niemal wszystkie budynki projektu duetu architektów Romanowicza i Szymaniaka szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek.

Przystanek początkowo planowano nazwać Warszawa Skarpa, za sprawą lokalizacji w połowie wysokości skarpy pomiędzy dwiema dzielnicami — Powiślem i Śródmieściem. Wybudowano go w latach 1954–1963 według projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, zakładającego dodatkowe wykorzystanie peronów do komunikacji pieszej pomiędzy dwiema dzielnicami. W trakcie jego budowy rozebrano część zabytkowych neorenesansowych pawilonów przy wiadukcie mostu Poniatowskiego, co jednak w pewnej mierze zostało zrekompensowane wysoką jakością architektoniczną nowego budynku i jego niebanalnymi kształtami.

Dolny pawilon dworca Warszawa Powiśle, 1963 r. Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Tadeusz Zagoździński

Górny pawilon Powiśla od strony Alej Jerozolimskich przykryty został płaszczyzną rozciągniętą pomiędzy dwoma łukami. Kształt ten umożliwiał optymalne doświetlenie wnętrz światłem dziennym bezpośrednim i światłem odbitym, tworzył też z dachu naturalną rynnę, a cały budynek przypominał latawiec. Sama forma dachu, jak i perony stacji o charakterystycznej formie zadaszenia w kształcie powtarzającej się nad torami kolejowymi stalowej litery “X”, zostały zaprojektowane jako kontrast do istniejących tuż obok historycznych zabudowań wiaduktu Poniatowskiego. Górny pawilon został wyremontowany i nadal pełni funkcję kas i poczekalni.

Dworzec PKP Powiśle. Widok od strony Alej Jerozolimskich na górny pawilon kasowy w 2004 i 2010 r. Fot. Mirosław Szewczyk/Tu było, tu stało i Panek, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Dolny pawilon przykryty został odwróconą czaszą w kształcie fragmentu kuli, co spowodowało, że obiekt przypomina niektórym statek kosmiczny. Forma dachu miała odnosić się do łuków mostu. Pawilon kilka lat temu został wyremontowany i zaadaptowany na modną klubokawiarnię Warszawa Powiśle.

Dawny dolny pawilon kas biletowych w 2007 i obecnie. Fot. Jerzy Kociatkiewicz/Flickr, Licencja: CC-BY-SA 2.0 i Cyrkiel-network, CC0, via Wikimedia Commons

Paraboloida hiperboliczna, na której oparta jest konstrukcja PKP Powiśle nawiązuje do nurtu “czystej konstrukcji”, w jakim tworzyli autorzy projektu. Werner Huber, szwajcarski architekt i krytyk architektury, dworce i przystanki kolejowe zaprojektowane w Warszawie przez Romanowicza i Szymianiaka w stylu modernizmu określił mianem „pereł na szynach”.

Warszawa Powiśle w 1963 i 2007 r. Fot. Muzeum Warszawy i Błażej Pindor, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

W 2021 roku spółka PKP PLK podpisała umowę na projekt dwóch nowych przystanków, które mają zastąpić Warszawę Powiśle. Jeden z nich powstanie przy rondzie de Gaulle’a, a drugi pomiędzy ul. Solec i Wybrzeżem Kościuszkowskim. Infrastruktura modernistycznego przystanku ma zostać zachowana i będzie służyła do komunikacji pieszej.

Źródło: ekartkazwarszawy.pl, tubylotustalo.pl

Czytaj też: Modernizm | Warszawa | Architektura w Polsce | Kolej | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

2 września 1933 r., otwarcie kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Warszawa Powiśle w 1963 r. Fot. Muzeum Warszawy
Przystanek kolejowy Warszawa Powiśle w 1963 r. Źródło: album „Warszawa Siemaszki. Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego”
Przystanek kolejowy Warszawa Powiśle w 1963 r. Źródło: album „Warszawa Siemaszki. Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego”
Przystanek kolejowy Warszawa Powiśle w 1963 r. Źródło: album „Warszawa Siemaszki. Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego”
Przystanek kolejowy Warszawa Powiśle w 1963 r. Źródło: album „Warszawa Siemaszki. Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego”
Przystanek kolejowy Warszawa Powiśle w 1966 r. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Dolny budynek w 2007 r. Fot. Błażej Pindor, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Warszawa Powiśle w 2005 r. Autor: Jerzy Kociatkiewicz/Flickr, Licencja: CC-BY-SA 2.0
Widok w kierunku Śródmieścia. Widoczny wjazd do tunelu średnicowego. Travelarz, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Charakterystyczne betonowe zadaszenia peronów. Fot. Radek Kołakowski from Warszawa, Poland, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Widok na przystanek z poziomu torów w kierunku wschodnim nocą. Aleksander Sobolewski, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Stacja w 2009 r. Fot. Zdzisław Adam Niedźw…, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Wejście na stację w 2010 r. Fot. Panek, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Klubokawiarnia działająca w dawnym pawilonie kas biletowych. Fot. Cyrkiel-network, CC0, via Wikimedia Commons

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej