ARCHITEKTURA

Monolit – osiedle domów pod Gdańskiem. Są wykończone kamieniem

W Straszynie powstaje Monolit – wyjątkowe osiedle domów, których bryły zostały wykończone kamieniem. To dzieło pracowni Paweł Lis Architekci. Osiedle swoją nazwę zawdzięcza monolitom, czyli ogromnym głazom narzutowym pozostawionym przez epokę lodowcową, które występują w rejonie Żuław Wiślanych.

Takie głazy często stanowiły miejsce kultu kojarzone z płodnością i urodzajem. Struktura Monolitu znalazła swoje odbicie w kamiennym wykończeniu dachu i elewacji budynku. Uzyskana w ten sposób spójna forma domów i jej skalny rzeźbiarski charakter dobrze oddaje ducha tej nazwy.


Osiedle zostało zlokalizowane na unikalnej działce, której teren jest wyniesiony ponad metr nad poziom ulicy a jej krawędź kończy się skarpą porośniętą starodrzewiem. Na kamienistym dnie skarpy przepływa strumień Raduni. Konstrukcja domów została oparta o żelbetowe ściany grubości 18 cm i stropy monolityczne. Elewacje i dach zostały zaprojektowane w systemie wentylowanym i wykończone płytami szarego twardego piaskowca z Męciny obok Nowego Sącza. Na parterze została zaprojektowana strefa dzienna z salonem, jadalnią i otwartą kuchnią. Jest także gabinet oraz łazienka. Wysokość użytkowa parteru wynosi 3 m. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie, pokój gościnny i dwie łazienki. Wysokość użytkowa piętra to 2,7 m. Każdy lokal posiada dwustanowiskowy garaż w parterze z pom. technicznym. Bramy garażowe zostały zlicowane z elewacją.
Budynki są wyposażone w klimatyzację i rekuperację. W każdym domu jedna nasłoneczniona połać dachu zostanie zintegrowana z systemem solarnym. Budynki zainspirowane zostały torosami, czyli spiętrzonymi przez wiatr i prądy morskie „górami lodowymi” występującymi na Bałtyku w okolicach Półwyspu Helskiego. Bryły budynków zwieńczone kamiennymi skosami dachów, ukośne linie okien czy dynamiczne nadwieszenia pięter nawiązują do geometrii połamanej i spiętrzonej kry lodowej. Całość wpisuje się w uformowaną w prawiekach skarpę z potokiem, porośniętą starymi dębami, których konary przecinają powietrze w różnych kierunkach.
Paweł Lis:
„Oczekiwaniem inwestorów było stworzenie osiedla, gdzie każdy dom będzie inny, gdzie jakość architektury ma stanowić o jego niepowtarzalności. Kiedy zobaczyłem teren inwestycji, od razu w mojej głowie pojawił się widok dryfujących gór lodowych. Stojąc na krawędzi skarpy patrzyłem na teren jaki formował się tutaj przed milionami lat. Wędrujące torosy to absolutnie wyjątkowe zjawisko, które w istotny sposób wpłynęło na ostateczny wygląd budynków.”

FUNKCJA: MONOLIT – osiedle 8 domów w zabudowie bliźniaczej i wolnostojącej
LOKALIZACJA: Straszyn pod Gdańskiem, ul. Marsa/Jowisza
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 2160m2
ROK: 2021, w trakcie budowy
INWESTOR: 4 KONCEPT i HERZINVEST
AUTOR: mgr arch. Paweł Lis,
WSPÓŁPRACA: mgr arch. Piotr Gasparski
KONSTRUKCJA: mgr inż. Jan Tolksdorf
Fotorender: Outrun

Źródło: Paweł Lis Architekci

Czytaj też: Architektura | Dom jednorodzinny | Elewacja | Gdańsk | Kamień  | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej