ARCHITEKTURA

Mur warszawskiego getta przy ulicy Złotej. 82 lata temu zamknięto jego bramy.

Historia Warszawy wiąże się nierozerwalnie z dziejami żydowskiej społeczności. W momencie wybuchu II wojny światowej stolicę zamieszkiwało niemal 360 tys. Żydów. Stanowiło to 1/3 ogółu ludności miasta. W październiku 1940 roku utworzono warszawskie getto, które odgrodzono od reszty miasta trzymetrowym murem. Miał on rzekomo ochronić ludność stolicy przed epidemią. W rzeczywistości ta izolacja dzielnicy, zamieszkanej głównie przez Żydów, była integralną częścią antysemickiej polityki Trzeciej Rzeszy. Po zakończeniu II wojny światowej ocalałe mury zamkniętej żydowskiej dzielnicy, wraz z zabudową, zostały w większości wyburzone. Na szczęście zachowały się fragmenty, które niegdyś stanowiły tę granicę między dwoma światami – żydowskim i “aryjskim”. Jednym z nich jest mur warszawskiego getta przy ulicy Złotej 62.

Pod adresem ul. Złota 62 znajduje się pozostałość getta. Jest to fragment ściany przedwojennego budynku o wysokości ok. 6 metrów. Zachowany mur wyznaczał obszar tzw. małego getta, czyli pierwotnego obszaru dzielnicy żydowskiej w latach 1940-1941. W 1989 roku staraniami Mieczysława Jędruszczaka fragment muru wpisano na listę zabytków.

Mur getta na jednej z warszawskich ulic, rok 1940.

Znajduje się na nim m.in. tablica pamiątkowa odsłonięta 26 maja 1992 roku przez prezydenta Izraela Chaima Herzoga podczas oficjalnej wizyty w Polsce, a także plan warszawskiego getta, odsłonięty 16 listopada 2022 roku, w związku z obchodami 82. rocznicy zamknięcia bram getta. Pojedyncze cegły pochodzące z tego fragmentu muru trafiły do Muzeum Historii Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie oraz do muzeów w Houston i Melbourne. Przechodząc przez podwórze w kierunku północnym można trafić na drugą pozostałość muru przy ul. Siennej 55. Sama kamienica, a właściwiej jej oficyna, jest pozostałością po większym budynku, który stał tam przed wojną. Podczas odbudowy miasta zniszczoną część frontową rozebrano, a oficynę postanowiono zachować. Przy ul. Złotej stoi jeszcze jedna ciekawa oficyna, o której pisaliśmy tutaj: Oficyna przy ulicy Złotej 65B w Warszawie. Niechciany relikt przedwojennej stolicy.

Obwieszczenie wydane przez gubernatora dr. Fischera, informujące o zakazie opuszczania przez Żydów wyznaczonej im “dzielnicy” i karze śmierci za pomaganie uciekinierom ukrywającym się poza gettem. (listopad 1941 roku)

Okolica Złotej 62 z widoczną oficyną kamienicy, która została zachowana.

W 1939 roku Warszawa stanowiła największe na świecie skupisko ludności pochodzenia żydowskiego, zaraz po Nowym Jorku. Niemiecka okupacja przyniosła kres ich istnieniu. W getcie stłoczono pod przymusem setki tysięcy osób. Łączna liczba jego ofiar szacowana jest na ok. 400 tys. osób, z czego ok. 92 tys. zginęło lub zmarło w Warszawie (głównie ofiary głodu i chorób), a ok. 300 tys. w obozie zagłady w Treblince i w trakcie dwóch akcji wysiedleńczych. Warszawskie getto było największym spośród wszystkich utworzonych w okupowanej Europie.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi zabytkami! To może Cię zainteresować: 

Czytaj też: Zabytek | Architektura

Obszar getta naniesiony na współczesną mapę Warszawy,
Budowa muru na ul. Świętokrzyskiej.
Głodujące dzieci w getcie.
Codzienność w getcie...
Mur getta przecinający jedną z warszawskich ulic.
Ruiny warszawy.
Gruzy getta.
Gruzy getta.
Kościół św. Augustyna pośród morza gruzów.
Oficyna pod adresem Złota 62.
Oficyna pod adresem Złota 62.
Detal.
Detal.
Mur getta.
Mur getta.
Mur getta.
Mur getta.
Plan warszawskiego getta, odsłonięty 16 listopada 2022 roku, w związku z obchodami 82. rocznicy zamknięcia bram getta.
Pamiątkowa tablica odsłonięta 26 maja 1992 roku przez prezydenta Izraela Chaima Herzoga podczas oficjalnej wizyty w Polsce.
Dawna granica przebiegu muru getta zaznaczona w posadzce. W stolicy można spotkać wiele takich pamiątek.

Temat: Mur warszawskiego getta przy ulicy Złotej. 82 lata temu zamknięto jego bramy.

Źródła: wolnykraft.org, klimatwarszawy.pl, fotopolska.eu, domena publiczna, NAC, mapa.um.warszawa.pl

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej