Mural ORP Orzeł w Gdyni

Mural ORP Orzeł. W Gdyni powstał wyjątkowy, trójwymiarowy mural!

Mural ORP Orzeł w Gdyni jest wyjątkowy. Jego wyjątkowość wynika z faktu, że jest trójwymiarowy. W zależności od sposobu patrzenia, mural odkrywa kolejne tajemnice i szczegóły tej nietypowej grafiki. Legenda ORP „Orzeł” ciągle żyje w Gdyni. Słynny zaginiony okręt podwodny w ostatnim czasie przenika z historycznych konferencji nie tylko na kinowe ekrany, ale i… na ściany gdyńskich osiedli. Wyjątkowy, bo trójwymiarowy mural przedstawiający „Orła” w dwóch patriotycznych spojrzeniach powstał na osiedlu Niepodległa w Redłowie.

Gdyńska dzielnica Redłowo, ulica Kopernika 137 – to tutaj swoje własne „M” w Gdyni posiadają wojskowi, którzy z racji pełnionej służby skorzystali z możliwości zamieszkania na osiedlu Niepodległa. Od niedawna osiedle wyróżnia się wyjątkowym akcentem, bo jednym z niewielu w Polsce trójwymiarowych murali.

Agencja Mienia Wojskowego z Gdyni niespełna tydzień temu po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała na murze oporowym wspomnianego osiedla na Redłowie wyjątkową grafikę poświęconą okrętowi podwodnemu ORP „Orzeł”. Aby go dostrzec, trzeba przyjrzeć się nieco dokładniej, a najlepiej przez… czerwono-niebieskie okulary, identyczne jak te, które wręczano w kinach do oglądania filmów z trójwymiarowymi efektami. Gdy już to zrobimy, dostrzeżemy też wizerunek ptaka, który nawiązuje do polskiego godła.

Mural ogląda się zatem na 3 różne sposoby: gołym okiem, „na czerwono” oraz „na niebiesko”, za każdym razem obserwując nowe szczegóły i niuanse grafiki na murze.  To dzieło ulicznych artystów, których pracą koordynował Marcin Budziński – pochodzący z Gdańska ceniony artysta i projektant, autor licznych murali (m.in. reklamowych dla dużych marek), który działa m.in. w ramach własnego studia projektowego WAKEUPTIME.


Aby obejrzeć mural z ORP „Orzeł” ze wszystkich możliwych perspektyw, nie trzeba mieć przy sobie własnych okularów – na etapie realizacji tuż w pobliżu, na terenie osiedla Niepodległa postawiono specjalny peryskop, przez który można spojrzeć na malowidło zarówno przez niebieski, jak i czerwony okular.

Samo osiedle Niepodległa przy ul. Kopernika to natomiast inwestycja Agencji Mienia Wojskowego, którą przeprowadzono w latach 2017-2019 i składa się z czterech pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych z garażem podziemnym.

Sięgnięcie po motyw legendarnego ORP „Orzeł” to natomiast ukłon w stronę gdyńskich kart w historii polskiego okrętu podwodnego – to w Gdyni zaginiona załoga stacjonowała jeszcze przed II wojną światową, to tutaj funkcjonuje też grupa pasjonatów historii, która z własnej inicjatywy organizuje wyprawy poszukiwawcze w celu znalezienia zatopionego wraku („SANTI Odnaleźć Orła”), a w Muzeum Marynarki Wojennej można znaleźć pokaźną kolekcję przedmiotów i pamiątek związanych z załogą słynnego okrętu podwodnego.

Mijają dziesiątki lat, a losy ORP „Orzeł” nadal budzą wyobraźnię i generują kolejne teorie co do faktycznych powodów jego zaginięcia. Przypomnijmy, że jeszcze w połowie września tego roku widzowie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni mieli okazję po raz pierwszy obejrzeć wysokobudżetowy film fabularny poświęcony temu tematowi – premierę zaliczył „Orzeł. Ostatni patrol” w reżyserii Jacka Bławuta.

źródło / tekst:  UM Gdynia (https://www.gdynia.pl) / zdjęcia: Kamil Złoch (https://www.gdynia.pl)

Czytaj też: Murale | Sztuka | Gdynia | Miasto | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie