ARCHITEKTURA

Egzotyczna podróż na wyciągnięcie ręki! Zaglądamy na nową wystawę Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Chociaż Muzeum Azji i Pacyfiku działa na warszawskim Solcu od niemal 50 lat, to dopiero od kilku dni można tu podziwiać niezwykle bogaty wybór zbiorów na nowej wystawie stałej. “Podróże na wschód” (bo taką nazwę nosi ekspozycja) to wyjątkowa możliwość zobaczenia dzieł sztuki krajów arabskich, strojów i malarstwa z Iranu, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej czy też przedmiotów związanych z życiem koczowniczych ludów Mongolii. Znajduje się tu również liczna kolekcja z ponad 18 tys. indonezyjskich wysp, w skład której wchodzą między innymi maski, tradycyjna broń i modele statków wykonane z… goździków.

Muzeum Azji i Pacyfiku na warszawskim Solcu jest jedynym w Polsce muzeum posiadającym zbiory poświęcone wyłącznie krajom Azji i Oceanii. Jego działalność rozpoczęła się od kolekcji dzieł sztuki i rzemiosła Indonezji, którą gromadził Andrzej Wawrzyniak. Jako polski dyplomata był zatrudniony w ambasadzie w Dżakarcie, a później przez 40 lat kierował muzeum, które dziś nosi imię nieżyjącego już znawcy azjatyckich kultur.

– To dziedzictwo wielu ludzi żyjących dawniej i dziś, a także ślady „podróży na wschód” tych, którzy przywozili je do Polski – mówi dr Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku. Organizatorzy zachęcając do wizyty podkreślają, że w tym jednym miejscu można poczuć się jak w miastach Jedwabnego Szlaku, spacerując pod arkadami bazaru, odwiedzając jurtę mongolskich pasterzy czy okrążając jawajski pawilon „pendopo”.

Instytucja znajduje się w dwóch zabytkowych budynkach dawnej rzeźni miejskiej przy ul. Solec 24 na parterze sąsiadującego z nimi apartamentowca. W sumie w kolekcji muzeum założonego przez Andrzeja Wawrzyniaka znajduje się ponad 23 tys. obiektów. Wystawa „Podróże na wschód” to aż 500 metrów kwadratowych profesjonalnie zaprojektowanej powierzchni, na której po raz pierwszy można obejrzeć kolekcję niemal 900 unikalnych obiektów z Azji Południowo-Zachodniej oraz Centralnej, Mongolii i Indonezji. Do tej pory tylko niektóre z nich były prezentowane na wystawach czasowych. Ekspozycja ma za zadanie przedstawić publiczności bogactwo i różnorodność kultur Azji.

Tekst: Tomasz Kobylański, zdjęcia: muzeumazji.pl

Zobacz również: Architektura | Muzeum | Miasto | Warszawa

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej