Projekt przebudowy budynku Zespołu Szkół Specjalnych wraz ze stworzeniem ekspozycji stałej Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przygotowali architekci z pracowni TOYA DESIGN.
O ceramice z Bolesławca słyszeli chyba wszyscy w Polsce. Powstają tam prawdziwe ikony polskiego designu. Wkrótce ruszy przebudowa budynku dawnej szkoły, który zmieni się w muzeum.
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu znajdzie nową siedzibę w dawnym budynku Zespołu Szkół Specjalnych. Pałacyk został wybudowany w 1857 roku dla hrabiego Puecklera. Kolejnym właścicielem był hrabia Hatzfeld, a od roku 1872 należał do Samuela Wollera, założyciela zakładów „Concordia“. W 1920r. miasto odkupiło obiekt i przeznaczyło na Dom dla Młodzieży i Bibliotekę Ludową liczącą 6000 tomów. Wnętrze czytelni zaprojektował prof. Artur Hennig, wykładowca w szkole ceramicznej. Po 1936 roku mieściła się tutaj szkoła sportowa.
Ochronie konserwatorskiej podlegają zachowane, oryginalne elementy budynku: bryła, forma dachu, kompozycja i wystrój elewacji, forma, kształt i obramienia otworów okiennych i drzwiowych, stolarka okienna i drzwiowa. Obiekt będzie gruntownie przebudowany do nowych funkcjonalnych potrzeb Muzeum Ceramiki. Trwają prace nad koncepcją wnętrz oraz badania konserwatorskie.
Zespół TOYA DESIGN odpowiadał za przygotowanie projektu przestrzeni muzealnej, aranżacji przestrzeni ekspozycyjnej, która będzie służyć funkcjom dydaktycznym i reprezentacyjnym. Projekt nie tylko rewitalizuje zabytkowy obiekt, przywracając jego dawny blask, ale również wprowadza rozwiązania funkcjonalne, które przetwarzają pałac w nowoczesny obiekt wystawienniczy. Nowa klatka schodowa łączy parter i piętro mieszczące ekspozycję z poddaszem będącym zapleczem programowym Muzeum. Samo poddasze zostaje połączone w jedną przestrzeń. Osią nowej klatki schodowej jest winda. Obiekt zyskuje zaplecze konferencyjne, sale warsztatowe i sklep z pamiątkami Muzeum. Ekspozycja ceramiki zostaje umieszczona w dużych gablotach – podział tematyczny robiony w gablotach za pomocą mniejszych ekspozytorów, również podkreślanie kadru poprzez przezroczyste ślady wycięte w szybie pokrytej gradientem.
Projekt przebudowy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu uzyskał finansowanie ze środków Iceland, Liechtenstein and Norway grants oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj też: Sztuka | Kultura | Ceramika | Naczynia
źródło: Toya Design