Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w budynku dawnej szkoły. Tak będzie wyglądać

Projekt przebudowy budynku Zespołu Szkół Specjalnych wraz ze stworzeniem ekspozycji stałej Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przygotowali architekci z pracowni TOYA DESIGN.

O ceramice z Bolesławca słyszeli chyba wszyscy w Polsce. Powstają tam prawdziwe ikony polskiego designu. Wkrótce ruszy przebudowa budynku dawnej szkoły, który zmieni się w muzeum.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu znajdzie nową siedzibę w dawnym budynku Zespołu Szkół Specjalnych. Pałacyk został wybudowany w 1857 roku dla hrabiego Puecklera. Kolejnym właścicielem był hrabia Hatzfeld, a od roku 1872 należał do Samuela Wollera, założyciela zakładów „Concordia“. W 1920r. miasto odkupiło obiekt i przeznaczyło na Dom dla Młodzieży i Bibliotekę Ludową liczącą 6000 tomów. Wnętrze czytelni zaprojektował prof. Artur Hennig, wykładowca w szkole ceramicznej. Po 1936 roku mieściła się tutaj szkoła sportowa.

Ochronie konserwatorskiej podlegają zachowane, oryginalne elementy budynku: bryła, forma dachu, kompozycja i wystrój elewacji, forma, kształt i obramienia otworów okiennych i drzwiowych, stolarka okienna i drzwiowa. Obiekt będzie gruntownie przebudowany do nowych funkcjonalnych potrzeb Muzeum Ceramiki. Trwają prace nad koncepcją wnętrz oraz badania konserwatorskie.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu


Zespół TOYA DESIGN odpowiadał za przygotowanie projektu przestrzeni muzealnej, aranżacji przestrzeni ekspozycyjnej, która będzie służyć funkcjom dydaktycznym i reprezentacyjnym. Projekt nie tylko rewitalizuje zabytkowy obiekt, przywracając jego dawny blask, ale również wprowadza rozwiązania funkcjonalne, które przetwarzają pałac w nowoczesny obiekt wystawienniczy. Nowa klatka schodowa łączy parter i piętro mieszczące ekspozycję z poddaszem będącym zapleczem programowym Muzeum. Samo poddasze zostaje połączone w jedną przestrzeń. Osią nowej klatki schodowej jest winda. Obiekt zyskuje zaplecze konferencyjne, sale warsztatowe i sklep z pamiątkami Muzeum. Ekspozycja ceramiki zostaje umieszczona w dużych gablotach – podział tematyczny robiony w gablotach za pomocą mniejszych ekspozytorów, również podkreślanie kadru poprzez przezroczyste ślady wycięte w szybie pokrytej gradientem.

Projekt przebudowy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu uzyskał finansowanie ze środków Iceland, Liechtenstein and Norway grants oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Ceramika | Naczynia

źródło: Toya Design