Categories: ARCHITEKTURA

Muzeum KL Plaszow czekają duże zmiany! Powstanie tam m.in. Memoriał

Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny KL Plaszow w Krakowie czekają duże zmiany. Gotowe są projekty wykonawcze i budowlane w ramach zadania inwestycyjnego „Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow”. Projekty dotyczą Szarego Domu, terenu po byłym KL Plaszow oraz Memoriału. Zadanie inwestycyjne jest finansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wpisany do rejestru zabytków teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie na Płaszowie zajmuje 37 ha powierzchni. Znajdują się na nim dwa cmentarze żydowskie oraz miejsca masowych straceń. Cały ten obszar został uznany za cmentarz wojenny. Rozległy teren poobozowy, dostępny dla wszystkich, jest obecnie częściowo zalesiony i porośnięty krzewami, a częściowo utrzymywany w formie łąk.

Wizualizacja projektu oznaczenia granic cmentarzy żydowskich oraz uczytelnienia placu apelowego. Projekt budowlany i wykonawczy terenu po byłym KL Plaszow: GPP Grupa Projektowa sp. z o.o. Wizualizacja: MKB CONSTRUCTION sp. z o.o.

Szary Dom przed wojną pełnił funkcję budynku administracyjnego cmentarza Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. W czasie funkcjonowania KL Plaszow mieściły się w nim biura zarządu obozu, a w piwnicach areszt. Po wojnie w budynku urządzono mieszkania. Dzięki porozumieniu władz miasta Krakowa z Gminą Wyznaniową Żydowską w Krakowie Szary Dom został włączony w obręb Muzeum KL Plaszow. Po niezbędnym remoncie i dostosowaniu go do potrzeb muzealnych na parterze i w piwnicach powstanie wystawa stała, a na piętrze znajdą się pomieszczenia edukacyjne, ogólnodostępna mediateka i miejsce kontemplacji. Scenariusz wystawy w Szarym Domu zakłada, że będzie to miejsce, w którym głos oddany zostanie przede wszystkim świadkom. Przez ich wypowiedzi na temat doświadczeń bycia w obozie odwiedzający zapoznają się z emocjonalną, osobistą stroną historii obozu płaszowskiego.

Szary Dom po przebudowie. Wizualizacja, projekt budowlany i wykonawczy: Biuro Projektów Piotr Wolarek

W nowo powstałym budynku Memoriału, położonym tuż za obszarem byłego obozu, znajdować się będzie wystawa historyczna. Memoriał został zaprojektowany jako główny budynek muzealny. Architekci wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu i zaprojektowali obiekt wtopiony w skarpę, ukryty pod ziemią, z widoczną jedynie elewacją frontową. Budynek z terenem połączy tunel przechodzący pod ulicą Swoszowicką. Prace zabezpieczające Szary Dom rozpoczęły się już w 2022 roku. W tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy Memoriału oraz zagospodarowanie terenu wokół niego. Zakończenie budowy Muzeum KL Plaszow planowane jest na koniec 2025 r.

Muzeum powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5–6 tys. ludzi.

Źródło: plaszow.pl

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Muzeum | Zabytek | Historia | Kraków

Szary Dom po przebudowie. Wizualizacja, projekt budowlany i wykonawczy: Biuro Projektów Piotr Wolarek
Szary Dom po przebudowie. Wizualizacja, projekt budowlany i wykonawczy: Biuro Projektów Piotr Wolarek
oznaczenia granic miejsca pamięci, ul. Jerozolimska. Wizualizacja, projekt budowlany i wykonawczy terenu po byłym KL Plaszow: GPP Grupa Projektowa sp. z o.o.
Projekt oznaczenia granic cmentarzy żydowskich oraz uczytelnienia placu apelowego. Wizualizacja, projekt budowlany i wykonawczy terenu po byłym KL Plaszow: GPP Grupa Projektowa sp. z o.o.
Mała architektura. Wizualizacja, projekt budowlany i wykonawczy terenu po byłym KL Plaszow: GPP Grupa Projektowa sp. z o.o.
Memoriał. Projekt budowlany: GPP Grupa Projektowa sp. z o.o. Projekt wykonawczy i wizualizacja: BBC Best Building Consultants sp. z o.o. sp. k.
Memoriał - wejście główne. Projekt budowlany: GPP Grupa Projektowa sp. z o.o. Projekt wykonawczy i wizualizacja: BBC Best Building Consultants sp. z o.o. sp. k.
Memoriał – widok od strony południowej. Projekt budowlany: GPP Grupa Projektowa sp. z o.o. Projekt wykonawczy i wizualizacja: BBC Best Building Consultants sp. z o.o. sp. k.
Tunel wyjściowy z muzeum i plac przy ul. Swoszowickiej. Projekt budowlany: GPP Grupa Projektowa sp. z o.o. Projekt wykonawczy i wizualizacja: BBC Best Building Consultants sp. z o.o. sp. k.

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej