Muzeum Powstania Wielkopolskiego zaprojektowali architekci z pracowni WXCA. Architekci zgłosili projekt do konkursu organizowanego przy Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku, podczas którego zdobyli nagrodę Grand Prix w sekcji Projekty.
Projekt przyszłej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1818-1919 w Poznaniu autorstwa WXCA przekonał jurorów Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 pomysłem na przestrzeń placu stworzonego przez bryły budynków o niewielkiej skali, które współgrają z wymagającym, historycznym oraz zielonym otoczeniem.
Budynek muzeum i przestrzeń wokół niego ma wychodzić naprzeciw potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem i wspólnego działania, czyli tych wartości, które m.in. zdecydowały o sukcesie samego powstania. Dlatego centralnym miejscem całego założenia stanie się okrągły plac, wokół którego zgromadzone będą kameralne budynki muzealne, które połączą się w kondygnacjach podziemnych. To właśnie przestrzeń pomiędzy obiektami stanowić ma symbol zwycięstwa. Otwarta forma placu ma zachęcać do interakcji, stanowić naturalne miejsce wymiany myśli, debaty, dialogu, wspólnego celebrowania, budowania głębszych relacji społecznych.
Proponując taki układ, przypominamy też o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności właśnie na terenie Wielkopolski – mówi Małgorzata Dembowska z WXCA, współautorka projektu.
Architekci doskonale uchwycili w idei architektonicznej ducha Wielkopolan – skromnych, nie rzucających się w oczy, a tak naprawdę silnych, zjednoczonych wokół ważnego celu jakim jest wolność i niepodległość. To chyba najbardziej wyczekiwane muzeum w Poznaniu i Wielkopolsce, głęboko wierzę, że mieszkańcy Poznania i całego regionu odnajdą w nim cząstkę siebie i radość ze zwycięstwa, jakie uhonorowano w końcu świętem państwowym w postaci Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
Instytucja obecnie czeka na zielone światło, by rozpocząć budowę obiektu. Zgodnie z harmonogramem do końca 2021 roku będą trwać prace nad przygotowaniem pełnej dokumentacji budowlanej. Pierwsi goście będą mogli odwiedzić Muzeum w 2025 roku.
Czytaj też: WXCA | Historia | Muzeum | Ciekawostki | Poznań | whiteMAD na Instagramie
źródło: WXCA