DESIGN

Mydło opakowane w…mydło. Alternatywa dla plastikowych butelek!

Według badań przeciętny Polak zużywa jedną butelką żelu pod prysznic oraz jedną butelkę szamponu na miesiąc. W skali całego świata, daje to ponad 75 tysięcy ton plastikowych odpadów każdego roku, które rozkładają się nawet przez 500 lat. Właśnie dlatego powstało SAOP BOTTLE – piękne opakowanie wykonane z mydła.

Autorem tego wyjątkowego opakowania jest pochodząca z Niemiec projektantka Jonna Breitenhuber. Młoda Niemka postanowiła znaleźć alternatywę dla plastikowych butelek na żel pod prysznic, czy szampon, które są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Projektantka eksperymentowała z wieloma biodegradowalnymi materiałami, aż w końcu wpadła na pomysł stworzenia opakowań na mydło wykonanych właśnie z samego mydła.

 

Co więcej mydło, które zastosowała do stworzenia SOAP BOTTLE jest stworzone z ekologicznych składników takich jak naturalne tłuszcze i barwniki, czy ekstrakty z ziół i kwiatów. Ma to jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Rozpuszczające się pod wpływem wody opakowanie pozbawione jest chemikaliów, które mogłyby zanieczyścić wody gruntowe, czy glebę. Dzięki temu po butelce nie pozostanie żaden ślad – ani fizyczny, ani środowiskowy. Oczywiście projektantka sama zaznacza, że opakowanie nie jest pozbawione wad, jednak na etapie projektowania starała się przekuć je na zalety. SOAP BOTTLE z oczywistych względów nie jest tak wytrzymałe jak plastik, a jego powierzchnia pod wpływem działania wody zaczyna się rozpuszczać i staje się śliska. Jonna Breitenhuber zaznacza jednak, że cecha ta jest swego rodzaju zaletą. Pozwala nam na własne oczy obserwować biodegradowalność produktu, a śliska powierzchnia wprowadza do codziennej kąpieli element zabawy. Dodatkowo opakowanie zostało stworzone w taki sposób, by rozpuszczające się ścianki butelki zmieniały swoje kolory na lekkie gradienty, które mają dać nam dodatkowe wrażenia estetyczne, a także informować nas za pomocą kolorów o „długości życia” danej butelki.

 To nie pierwsze tego typu rozwiązanie. Jakiś czas temu opisywaliśmy podobne rozwiązanie. Przeczytacie o nim TUTAJ!

 

źródło: designboom.com

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej