Mydło opakowane w…mydło. Alternatywa dla plastikowych butelek! 

Według badań przeciętny Polak zużywa jedną butelką żelu pod prysznic oraz jedną butelkę szamponu na miesiąc. W skali całego świata, daje to ponad 75 tysięcy ton plastikowych odpadów każdego roku, które rozkładają się nawet przez 500 lat. Właśnie dlatego powstało SAOP BOTTLE – piękne opakowanie wykonane z mydła.

Autorem tego wyjątkowego opakowania jest pochodząca z Niemiec projektantka Jonna Breitenhuber. Młoda Niemka postanowiła znaleźć alternatywę dla plastikowych butelek na żel pod prysznic, czy szampon, które są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Projektantka eksperymentowała z wieloma biodegradowalnymi materiałami, aż w końcu wpadła na pomysł stworzenia opakowań na mydło wykonanych właśnie z samego mydła.

 

Co więcej mydło, które zastosowała do stworzenia SOAP BOTTLE jest stworzone z ekologicznych składników takich jak naturalne tłuszcze i barwniki, czy ekstrakty z ziół i kwiatów. Ma to jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Rozpuszczające się pod wpływem wody opakowanie pozbawione jest chemikaliów, które mogłyby zanieczyścić wody gruntowe, czy glebę. Dzięki temu po butelce nie pozostanie żaden ślad – ani fizyczny, ani środowiskowy. Oczywiście projektantka sama zaznacza, że opakowanie nie jest pozbawione wad, jednak na etapie projektowania starała się przekuć je na zalety. SOAP BOTTLE z oczywistych względów nie jest tak wytrzymałe jak plastik, a jego powierzchnia pod wpływem działania wody zaczyna się rozpuszczać i staje się śliska. Jonna Breitenhuber zaznacza jednak, że cecha ta jest swego rodzaju zaletą. Pozwala nam na własne oczy obserwować biodegradowalność produktu, a śliska powierzchnia wprowadza do codziennej kąpieli element zabawy. Dodatkowo opakowanie zostało stworzone w taki sposób, by rozpuszczające się ścianki butelki zmieniały swoje kolory na lekkie gradienty, które mają dać nam dodatkowe wrażenia estetyczne, a także informować nas za pomocą kolorów o „długości życia” danej butelki.

 To nie pierwsze tego typu rozwiązanie. Jakiś czas temu opisywaliśmy podobne rozwiązanie. Przeczytacie o nim TUTAJ!

 

źródło: designboom.com