ARCHITEKTURA

Na warszawskiej Starówce odkryto średniowieczny fryz. Właśnie przeszedł konserwację

Zakończył się remont mieszkania komunalnego przy ul. Kanonia 10/12/14, a wraz z nim konserwacja unikatowego elementu. Jest nim odkryty latem ubiegłego roku ceglany fryz wykonany z palcówek, czyli średniowiecznych cegieł. To jedna z niewielu zachowanych oryginalnie części kamienicy prawie doszczętnie zniszczonej podczas powstania warszawskiego.

Kamienice przy ul. Kanonii wzniesiono w XVI wieku dla kanoników warszawskich. Zlokalizowane są na tyłach katedry św. Jana Chrzciciela, pomiędzy terenem dawnego cmentarza, a murem obronnym Starego Miasta. Przebudowane w XVII i XVIII wieku, zostały zniszczone w czasie powstania warszawskiego, razem z niemal całą Starówką. Z historycznych budynków zachowały się fragmenty ścian piwnicznych, w części nadziemnej wszystkie stropy uległy spaleniu. Zburzone były wszystkie ściany za wyjątkiem ściany frontowej kamienicy Kanonia 10 i niewielkiego fragmentu elewacji parteru kamienicy Kanonia 12. Przetrwały szczątkowo ściany graniczne pomiędzy poszczególnymi budynkami. Odbudowa kamienic była prowadzona w latach 1957-1959.

Odbudowa kamienic, rok 1958. Źródło: http://fortepan.hu

Na potrzeby zleconej przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków opinii w całym lokalu zostały wykonane odkrywki badawcze pozwalające na wskazanie stratygrafii, czyli chronologii przekształceń budowlanych oraz zmian w układzie przestrzennym lokalu dokonanych podczas odbudowy kamienic. Badania potwierdziły, że poza wewnętrzną ścianą z ceglanym fryzem i ścianą elewacyjną wszystkie inne ściany pomieszczenia są współczesne i pochodzą z czasów powojennych.

Pomieszczenie z fryzem przed i po konserwacji. Fot. UM Warszawa

Wykonane odkrywki potwierdziły również, że intrygujący ceglany fryz znajdujący się w jednym z pomieszczeń to historyczny element budowlany, zachowany i pozostawiony w miejscu w ramach powojennej odbudowy. Oryginalna jest dolna warstwa z pionowo ustawionych główek (tzw. rolka), która została wspornikowo wmurowana w ścianę. Cegły są w tym miejscu obtłuczone i pozbawione pierwotnych profili. Kolejne odkrywki nad górną warstwą fryzu, na styku ze ścianą, pozwoliły stwierdzić, że tutejsze cegły zostały przemurowane głęboko, na tej samej zaprawie co rolka. Noszą one wyraźne ślady spalenizny.

Fryz przed i po konserwacji. Fot. UM Warszawa

Niemal wszystkie cegły to tzw. „palcówki”, czyli średniowieczne cegły o wymiarach średnio 8x13x27 cm, murowane na jednolitej zaprawie piaskowo-wapiennej. Badany fryz ceglany jest więc autentycznym, historycznym elementem dekoracyjnym wnętrza budynku, niezniszczonym w trakcie wojny i zachowanym w czasie powojennej odbudowy. Jest to jedyne wewnątrz miejsce, poza piwnicami, gdzie widoczne są ceglane struktury wymurowane z historycznej cegły.

Kanonia w 1945 i obecnie. Fot. Tygodnik Stolica nr 03 (1415) 19.01.1975 i Mariusz Brzeziński/fotopolska.eu

Nadal pozostaje niewiadomą, jaką fryz pierwotnie pełnił funkcję, czy jest to fragment ściany pozostałej po przekształceniach związanych z likwidacją sklepienia, czy pozostałość podbudowy pod belki stropowe, czy też ściana została tak wybudowana, aby poszerzyć pomieszczenie poprzez pocienienie ściany i powrót górą do jej właściwej grubości.

Kamieniczki przy Kanonii w latach 20. XX w.  i dziś. Źródło: Cyfrowe Muzeum Narodowe i Google Maps

Remont pustostanu, prowadzony przez ZGN Śródmieście, stworzył okazję do przeprowadzenia prac konserwatorsko-restauratorskich fryzu, które BSKZ zlecił w zeszłym roku. Cegła fryzu była współcześnie spoinowana zaprawą cementową, a fugi pomalowane białą farbą. Prace polegały m.in. na oczyszczeniu powierzchni z kurzu, usunięciu współczesnej zaprawy cementowej, rekonstrukcji spoin zaprawami opartymi na spoiwie wapienno-trasowym, o odpowiednio dobranej porowatości i kolorystyce.

Źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce

Kanonia na pocz. XX w. Źródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona
Kamieniczki przy Kanoni. Od lewej strony kolejno: fragment nr 16, zespół nr 14-12-10, fragment pałacyku nr 8. Fot. Mariusz Brzeziński/fotopolska.eu
W centrum kadru elewacja kamieniczki nr 12. Po bokach nr 10 i 14. Fot. Mariusz Brzeziński/fotopolska.eu
Prace w lokalu. Fot. um.warszawa.pl
Fryz po konserwacji. Fot. um.warszawa.pl
Mieszkanie po remoncie. Fot. um.warszawa.pl
Mieszkanie po remoncie. Fot. um.warszawa.pl
Mieszkanie po remoncie. Fot. um.warszawa.pl
Mieszkanie po remoncie. Fot. um.warszawa.pl
Mieszkanie po remoncie. Fot. um.warszawa.pl

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej