ARCHITEKTURA

Najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce otwarta. Tunel w Świnoujściu połączył dwie wyspy.

Pod Świną, rzeką przepływającą przez Świnoujście, właśnie otwarto jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie i najdłuższą przeprawę podwodną w Polsce. Nowy tunel w Świnoujściu to nowe możliwości dla miasta i koniec długich kolejek w oczekiwaniu na przeprawę wodną.

Nowy tunel połączył polsko-niemiecką wyspę Uznam z Wolinem, na odcinku od ul. Karsiborskiej do skrzyżowania z ul. Duńską i ul. Fińską. W ramach inwestycji przebudowane zostały istniejące przyległe ulice. Realizacja niezwykłej inwestycji trwała łącznie pięć lat, choć samo drążenie podwodnego tunelu zajęło jedynie pół roku.

Źródło: tunel-swinoujscie.pl

Tunel pod Świną to jednopasmowa droga w każdą stronę o łącznej długości prawie 3,2 km, z czego długość wydrążonego tunelu to niespełna 1,5 km. Obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę, a nowo otwarty tunel znacząco usprawni połączenie komunikacyjne pomiędzy wyspami. Teraz przejazd zajmuje kierowcom zaledwie dwie minuty, dotychczas pokonanie przeprawy promem „Karsibór” trwało 10. Umowę na budowę tunelu pod Świną podpisano z wykonawcą inwestycji, konsorcjum firm PORR S.A./Gülermak, 17 września 2018 roku. Inwestorem budowy tunelu jest Gmina Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Koszt budowy to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę dołożyło z własnego budżetu miasto Świnoujście.

Świnoujście to wyjątkowe miasto, gdyż jako jedyne w Polsce jest położone aż na 44 wyspach. Dwie największe to Uznam i Wolin. Do tej pory jedynym dostępnym połączeniem między tymi wyspami, a także między wolińską a uznańską częścią Polski, były dwie przeprawy promowe. Łączyło się to z długimi kolejkami oczekiwania na przeprawę, co stanowiło znaczne utrudnienie (zwłaszcza w sezonie letnim) i negatywnie wpływało na wizerunek miasta. Nowy tunel w Świnoujściu go zdecydowanie poprawi.

Źródło: tunel-swinoujscie.pl, urbanity.pl, muratorplus.pl

Zobacz też: Architektura | Urbanistyka | Miasto | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki

Źródło: tunel-swinoujscie.pl
Źródło: tunel-swinoujscie.pl
Źródło: tunel-swinoujscie.pl
Źródło: tunel-swinoujscie.pl
Źródło: tunel-swinoujscie.pl

Recent Posts

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej