Nakagin Capsule Tower zostanie rozebrane
FRANCK ROBICHON /PAP/EPA

Zniknie wizytówka Tokio. Nakagin Capsule Tower zostanie rozebrany!

Nakagin Capsule Tower to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Tokio, jak i całej Japonii. Kapsułowa wieża zaprojektowana przez architekta Kisho Kurokawę już niedługo zostanie rozebrana! 

Nakagin Capsule Tower to trzynastopiętrowy budynek, który został zaprojektowany przez architekta Kisho Kurokawę w 1972 roku. Wieża składa się z 140 połączonych ze sobą stalowych modułów o wymiarach 4×2,5m, które razem tworzą charakterystyczną, nieregularną bryłę, przypominającą nieco dziecięcą budowlę z kloców. Co równie ciekawe, budynek został wybudowany w zaledwie 30 dni, co przy jego rozmiarze i wyglądzie jest imponującym osiągnięciem.

Warto dodać, że to pierwszy tego typu budynek na świecie. Stanowił on przykład metabolizmu – nurtu w architekturze, który w latach 70. XX wieku cieszył się w Japonii dużą popularnością. Kapsuły mieszkalne Nakagin Capsule Tower zawierały nie tylko wbudowane meble, ale także sprzęt AGD czy RTV.

FRANCK ROBICHON /PAP/EPA

W pierwotnych założeniach budynek Nakagin Capsule Tower miał być remontowany co 25 lat, jednak ze względu na brak funduszy, a także brak zainteresowania ze strony potencjalnych inwestorów, budynek nie był remontowany ani razu. Zważając, że od jego powstania minęło już niemal 50 lat, budynek jest w opłakanym stanie. Moduły pokryła rdza, meble pokryły się grzybem, a sama konstrukcja zaczyna się sypać. To sprawiło, że zdecydowano się rozebrać budynek, a w jego miejscu postawic nowy, bardziej nowoczesny obiekt.

Moduły nie zostaną jednak zutylizowane. Mają zostać sprzedane.  Jeden trafił już do muzeum w Saitamie. Nad kupnem ikonicznej kapsuły zastanawia się także paryskie Centrum Pompidou.

Czytaj też: Ciekawostki | Wieżowiec | Japonia | Architektura | Modernizm | Technologia

źródło: rmf.fm
zdjęcia: FRANCK ROBICHON /PAP/EPA

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły