nowe schronisko dla psów

Nowe schronisko dla zwierząt w Szczecinie. Będzie piękne! 

Niedawno zakończył się przetarg na budowę nowego, szczecińskiego schroniska dla zwierząt, które ma stanąć przy ulicy Południowej. Nowy obiekt będzie zdecydowanie bardziej nowoczesny, większy i lepiej zlokalizowany niż obecna placówka przy Wojska Polskiego. Zobaczcie, jak będzie wyglądało! 

Projekt schroniska powstał w pracowni O2 architekci. W ramach inwestycji przy ulicy Południowej powstanie siedem parterowych pawilonów. W nich znajdą się trzy pawilony wypełnione indywidualnymi boksami dla psów. W kolejnych trzech pawilonach znajdą się otwarte wybiegi. Ostatni pawilon będą zamieszkiwały koty. Psy będą posiadały własne boksy z podgrzewanymi posadzkami, własną budą z oknem i zadaszonym wybiegiem. Boksy kotów wyposażone zostaną w liczne atrakcje wspinaczkowe, domki, drabinki oraz zadaszone wybiegi.
W pozostałych budynkach znajdą się strefa dla odwiedzających, biuro adopcyjne, sala zabaw, gabinet weterynaryjny i szpital dla zwierząt. Warto również dodać, że obiekt będzie pełnił również funkcje edukacyjne.

Będą tam organizowane spotkania z dziećmi i młodzieżą. Przy schronisku powstanie także ogólnodostępny, wyposażony w urządzenia wybieg dla psów, które mają swoje domy. Jestem przekonany, że taka integracja miłośników zwierząt wokół nowoczesnego i przyjaznego schroniska oraz działania edukacyjne sprawią, że coraz więcej osób będzie decydowało się na adopcję psa lub kota.    -mówił podczas prezentacji projektu Piotr Krzystek

Ciekawa jest również sama architektura obiektu, który został zaprojektowany przez zespół O2 architekci. Budynki nie rzucają się w oczy dzięki sprytnemu rozmieszczeniu ich na nierównym terenie, który również przeszedł modernizację. 

Inspiracji szukaliśmy w realizacjach zagranicznych. Będzie to nowoczesny i interesujący obiekt, wpisujący się w teren, bardzo mocno osadzono w zieleni, na dachach zasadzone zostaną łąki kwietne. Smaczków dodają różne poziomy posadowienia, zielone ogrody, atria, nasadzenia i materiały kamienne wykorzystane dla murków oporowych i elewacji. Najważniejsze jest jednak to, aby praca wolontariuszy przynosiła efekt w postaci adopcji tych zwierzaków, a dobrze zaprojektowane schronisko, do którego ludzie chętnie będą zaglądać, z pewnością się do tego również przyczyni. -mówi arch. Witold Opaliński ze O2 Architekci

Nieprzypadkowa jest również lokalizacja schroniska. Obiekt powstanie na ponad 5-hektarowej działce oddalonej od najbliższych zabudowań o ponad 650 metrów, dzięki czemu mieszkańcom nie będzie przeszkadzał hałas szczekających psów. 

Koszt wybudowania schroniska wyniesie około 12 milionów złotych, a obiekt ma powstać do 2022 roku. Obecnie czekamy na wyniki przetargu, który odbywał się do 23 marca.

skład zespołu projektowego:

O2 architekci. Ul. Wrocławska 14/2 Kraków
www.pa-opalinski.pl
Arch : Witold Opaliński, Katarzyna Opalińska, Aleksander Świat, Ewelina Tomasik.