ARCHITEKTURA

Nowe życie dawnego browaru według architektów z pracowni Purcell

To jedna z największych metamorfoz, jakie opisywaliśmy. Brytyjskie biuro architektoniczne Purcell Architects tchnęło nowe życie w pozostałości po dawnym browarze. Powstał tu nowy budynek archiwum hrabstwa Kornwalii. Realizacja jest wzorcowym przykładem tego, jak w atrakcyjny sposób można rewitalizować stare zabudowania, zachowując szacunek dla historii. O projekcie opowiedziała nam Ewa Lenart, architektka z pracowni Purcell.

Przebudowany kompleks dawnego browaru stał się siedzibą nowego archiwum hrabstwa Kornwalii. Dziś to obiekt z największą na świecie kolekcją dokumentów, książek, map i fotografii związanych z Kornwalią. Najstarsze zbiory pochodzą z 1150 roku.

Architekci odrestaurowali i rozbudowali budynki dawnego browaru, rewitalizując wcześniej opuszczone miejsce, które ucierpiało w wyniku kilku podpaleń i wielu lat zaniedbań. Doceniając potencjalną jakość i charakter miejsca, brytyjscy architekci byli w stanie odnowić i rozbudować historyczne struktury, aby stworzyć żywe, współczesne przestrzenie do celów archiwalnych, wystawienniczych i edukacyjnych.

Zewnętrzna część nowej rozbudowy jest wykończona eleganckimi prefabrykowanymi panelami betonowymi i miedzianą okładziną, zaprojektowaną jako solidny, ale dyskretny dodatek do historycznych budynków. Pomieszczenia robocze na pierwszym piętrze są naturalnie oświetlone dzięki dużym oknom i świetlikiem, z którego roztacza się widok na zabytkowy komin górujący wysoko nad nową zabudową. Zabytkowe budynki browaru zostały przekształcone poprzez przywrócenie wcześniej wypełnionych otworów okiennych, aby zapewnić jasne i przestronne wnętrza, a nowa dębowa klatka schodowa łączy przestrzeń wystawienniczą parteru z czytelniami pierwszego piętra, ożywioną naturalnym oświetleniem z nowego szklanego dachu wykonanego powyżej.

Miejsca, które dziedziczymy są w pewnym sensie “darem” dla społeczeństwa. Praca z istniejącą materią, zrozumienie tkanki budynku i wrażliwe wkomponowanie jej w środowisko i otoczenie jest niesamowicie ważne. To co łączy nas jako społeczeństwo, to dzielenie się wspólnymi historiami, celebrowanie ich. W tym projekcie, grupa projektowa skupiła się na zrozumieniu historii miejsca, wydobycia ich walorów i poprzez nowe technologie, nadanie im współczesnego języka. Cały projekt był prowadzony w koncepcji BIM (Building Information Modeling, czyli modelowanie informacji o budynku – red.) poziom 2, czyli to współpraca zespołowa, gdzie wszyscy uczestnicy procesu tworzenia symulacyjnie używają języka 3D. Wymaga to podjęcia wczesnego przygotowania, szczególnie, gdy pracuje się z zabytkami i istniejącymi już strukturami, jednak zastosowanie innowacyjnych technologii pozwala na zapisanie informacji dla przyszłych pokoleń – mówi architektka Ewa Lenart z pracowni Purcell.

Projekt jest świetnym przykładem tego, jak współcześnie powinniśmy rewitalizować historyczną tkankę. Zwłaszcza, jeśli budynek w nowej formie pozytywnie wpływa na życie lokalnej społeczności.

Czytaj też: Wielka Brytania | Renowacja | Zabytek | Ciekawostki

tak kompleks wyglądał PRZED przebudową, źródło: Cornwall Council

źródło: Purcell Architects

Recent Posts

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Samotnia – kultowe karkonoskie schronisko jest jednym z najstarszych w Polsce

Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o niewielkim domku pochodzą już…

17 maja 2024

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej